Wyzwania związane z odpadami budowlanymi podczas remontu
Remonty domów i mieszkań są nieodłączną częścią cyklu życia nieruchomości, i to niezależnie od zakresu i skali prowadzonych prac. Kiedy przeprowadzany jest remont generalny, towarzyszy mu bardzo wiele śmieci w postaci gruzu. Niemniej, nawet niewielki remont generuje odpady, które trzeba przecież jakoś zagospodarować. Śmieci te stanowią istotne wyzwanie dla ekipy remontowej, często też dla właścicieli nieruchomości, szczególnie w kontekście dbałości o środowisko, ale też postępowania zgodne z literą prawa. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym rodzajom odpadów generowanych podczas remontów oraz omówimy strategię odpowiedniego zarządzania nimi.
Główne rodzaje odpadów
Jakie są najczęściej generowane śmieci podczas remontowania mieszkań i domów? Choć to, jaki rodzaj śmieci będzie główną składową odpadów podczas prac zależy oczywiście od konkretnej specyfiki robót, to kontener na odpady poremontowe zwykle zawiera dość charakterystyczne rodzaje śmieci. Jakie? Poniżej ich zestawienie.
Beton, cegła, ceramika i gruz zmieszany
Tak zwany czysty gruz, w skład którego wchodzą cegły, odpady betonowe i ceramiczne oraz gruz zmieszany, zawierający domieszkę innych materiałów to dwa podstawowe i najczęściej generowane rodzaje odpadów podczas remontów generalnych. Dzieje się tak, ponieważ remont generalny zakłada zwykle dość szeroki zakres prac, takich jak skuwanie ścian, likwidacja bądź stawianie ścianek działowych, usuwanie starych elementów konstrukcyjnych, podłóg, ścian, sufitów itp. Odpady z cegieł i betonu, które wymagają wymiany lub modernizacji, są idealnym przykładem czystego gruzu. Nierzadko na remont generalny składa się też modernizacja lub wymiana rur wodociągowych, kanalizacyjnych, grzewczych, montaż nowej armatury łazienkowej itp. Odpady ceramiczne, w tym poskuwane płytki ścienne czy podłogowe to również przykład remontowego gruzu.
Aby ograniczyć ilość takich odpadów, istotne jest przemyślane planowanie prac oraz selektywne usuwanie zbędnych elementów. Kontenery na gruz będą w tym przypadku konieczne — pozwolą na uporządkowanie przestrzeni ze śmieci oraz umożliwią przechowywanie odpadów w sposób zgodny z prawem.
Drewno i materiały z drewna
Drewno to kolejny powszechny składnik odpadów remontowych, szczególnie w przypadku prac stolarskich. Tworzenie nowych
- ścian,
- stropów,
- sufitów,
- kształtowników
i innych elementów konstrukcyjnych z drewna z pewnością zaowocuje sporą ilością drewnianych resztek. Z kolei usuwanie starych okien i drzwi drewnianych, które zostaną zastąpione nowymi, zrodzą odpady w postaci starych ram i elementów stolarki okiennej. Odpady w formie zużytych desek i drewnianych elementów wykończeniowych wytworzą się też kiedy w grę wchodzi wymiana drewnianych podłóg, parkietu lub paneli podłogowych na nowe.
Wywóz śmieci z drewna i ponowne wykorzystanie tego surowca stają się kluczowymi elementami zrównoważonego zarządzania odpadami, zmniejszając obciążenie dla składowisk i promując ekologiczne praktyki.
Metale
Podczas remontu można też natknąć się na odpady z metali. Sztandarowym przykładem tego, jak powstają odpady metalowe podczas prac modernizacyjnych jest usuwanie starych grzejników, rur grzewczych, krat wentylacyjnych i innych elementów metalowych związanych z systemami grzewczymi i wentylacyjnymi. To jednak nie wszystko. Wymiana lub naprawa elementów dachowych wykonanych z metalu, takich jak rynny, rurki spustowe, blachodachówki i wszelkie inne metalowe elementy pokrycia dachowego to również źródło metalowych odpadów, które zapełniają pojemnik na odpady remontowe. A co w sytuacji, kiedy remont rozszerza się na prace naprawcze w ogrodzie? Konieczność wymiany płotów, bram, balustrad, furt i innych elementów ogrodzeniowych rodzi kolejne śmieci, które muszą zostać zutylizowane, a które bardzo często wykonane są właśnie z metalu.
Papier i tworzywa sztuczne
Jeśli chodzi o śmieci z papieru i tworzyw sztucznych w kontekście remontu, głównym składnikiem takich odpadów są materiały opakowaniowe, zabezpieczenia, takie jak folie malarskie czy zużyte elementy narzędzi, jak trzonki wałków malarskich itp.
- Odpady papierowe to, chociażby makulatura w postaci starych gazet, która podczas remontowania bardzo często wykorzystywana jest jako ochrona podłogi przed wnoszeniem zabrudzeń.
- Również folie chronią podłogi, ale też meble przed zabrudzeniami. Folia malarska jest wykonana z materiałów sztucznych odpornych na przesiąkanie, co oznacza, że farba nie przenika przez nią, nawet jeśli przypadkowo rozleje się na jej powierzchni. Dzięki temu folia chroni podłogi, meble i inne elementy przed zabrudzeniem farbą. Jest swoistą barierą pomiędzy malowaną powierzchnią a otoczeniem, zapobiegając przenikaniu farby na inne obszary, które nie powinny być pomalowane, dzięki temu zapobiega się zabrudzeniom i uszkodzeniom niechcianych powierzchni.
- Makulatura i folie powinny trafić do pojemnika na odpady remontowe.
- Inne śmieci z grupy papier/odpady plastikowe to np. te z fragmentów plastikowych rur używanych do instalacji wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych, worki z tworzyw sztucznych, pojemniki, opakowania po farbach, klejach, a także papierowe opakowania po zaprawach, tynkach, po płytkach ceramicznych, panelach podłogowych i innych materiałach wykończeniowych.
Odpady dużych gabarytów
Remont bywa też okazją do pozbycia się starych mebli czy zabudowy. W ich miejsce trafiają nowe bądź używane, których stan jednak pozwala na czerpanie większego komfortu z ich użytkowania. Meble, zabudowa czy nawet sprzęty, których remontowicze pozbywają się, to tak zwane odpady wielkogabarytowe. Ze względu na swój rozmiar, a często też wagę, bywają problematyczne. Podstawienie kontenera na odpady dużych gabarytów rozwiązuje dylemat tego, co zrobić z takimi odpadami. Do pojemnika lądować mogą szafki, biurka, wersalki, karnisze, krzesła, tak zwane fronty i wiele, wiele innych śmieci, pod warunkiem że nie są to elektrośmieci ani odpady niebezpieczne. Skuteczne zarządzanie odpadami remontowymi
Podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju śmieci, tak i skuteczna segregacja odpadów remontowych i późniejszy recykling mogą istotnie zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Jak zatem skutecznie zarządzać odpadami z remontu? Przed rozpoczęciem remontu warto zidentyfikować materiały nadające się do ponownego wykorzystania, takie jak papier, metal czy drewno, rozważając ponowne wykorzystanie elementów, zamiast ich zutylizowania. To pierwszy krok do odpowiedzialnego gospodarowania śmieciami. Jeżeli zaś remont wygenerował odpady budowlane w postaci niepotrzebnego gruzu, może być on efektywnie zrecyklingowany — w tym celu niezbędna jest odpowiednia utylizacja odpadów, a rozpoczyna ją legalny wywóz gruzu. Gruz ten trafia do oczyszczania, kruszenia, a finalnie może stać się jakościowym kruszywem. Kontener na śmieci remontowe pomieści też wszystkie te odpady, które nie znają już więcej zastosowania i których zwyczajnie chcemy się pozbyć.
W obliczu rosnącej liczby remontów domów i mieszkań, konieczne staje się skoncentrowanie się na zrównoważonych praktykach zarządzania odpadami. Odpowiednie planowanie, segregacja, recykling i ponowne wykorzystanie odpadów remontowych są kluczowe dla minimalizacji wpływu na środowisko. Poprzez podjęcie odpowiedzialnych decyzji podczas remontów, możemy nie tylko odświeżyć nasze przestrzenie życiowe, ale także chronić naszą planetę przed nadmiernym obciążeniem odpadami, odpady remontowe zaś mogą zostać skutecznie zrecyklingowane.