Klienci często pytają nas o wiele aspektów związanych z wywozem gruzu. Staramy się udzielać wyczerpujących odpowiedzi, jednak postanowiliśmy przedstawić tutaj najczęstsze pytania, które pojawiają się przed lub w trakcie procedury związanej z wywozem śmieci przez naszą firmę. Poniżej zatem znajdują się najczęściej powtarzające się zapytania wraz z naszymi odpowiedziami.
Wywóz gruzu nie jest tożsamy z wywozem odpadów komunalnych. Tak zwane śmieci bytowe, czyli te, które wytwarzane są przez mieszkańców gospodarstw domowych podczas codziennego funkcjonowania, segregowane są jeszcze w domach, wg pięciu frakcji: na
Następnie, kiedy trafiają do odpowiednich kubłów, przyjeżdża śmieciarka z odpowiednimi komorami na poszczególne frakcje i zabiera odpady do utylizacji. Utylizacja śmieci komunalnych przebiega z tego względu inaczej niż utylizowanie zmieszanych odpadów z prac budowlanych czy remontowych, podlega też nieco innej technologii. Ponadto wywóz odpadów komunalnych nie uwzględnia w cyklicznej opłacie za wywóz śmieci, którą uiszcza właściciel danej nieruchomości, postępowania z gruzem. Innymi słowy, wyrzucanie gruzu do kubłów na śmieci komunalne jest niezgodne z prawem.
Kontenery na gruz czysty to takie pojemniki, które przeznaczone są dla jednego z trzech rodzajów gruzu, czyli jak sama nazwa wskazuje, gruzu czystego. (Istnieje jeszcze gruz zmieszany i zanieczyszczony). W praktyce oznacza to, że w takim kontenerze umieszczane mogą być jedynie elementy betonowe (np. fundamenty, kostka brukowa, mieszanki betonowe), ceglane (np. czerwona cegła, dziurawka) i mineralne (np. piasek, kamienie) oraz niewielkie ilości ceramiki (zaledwie do 5% całego składu).
W pojemniku na odpady zmieszane umieszczać można te odpady, które wymykają się definicji czystego gruzu. Mogą być to zatem duże ilości ceramiki, w tym armatury łazienkowej, glazurowanych płytek czy dachówek. Znajdzie się też miejsce dla płyt gipsowo-kartonowych, drewnianych paneli czy różnych elementów zabudowy. Do kontenera mogą też trafiać opakowania po chemii budowlanej, folie malarskie, zużyta odzież robocza. Podejmujemy się wywozu również innych odpadów problematycznych, jak papa, szkło, syntetyczna trawa. Pamiętać trzeba jednak, że nie wywozimy odpadów niebezpiecznych.
Wystarczająco duży kontener na śmieci zmieszane pomieści odpady wielkogabarytowe. Przykładowo, pojemnik o pojemności 14 m3 pomieści taką zawartość, która odpowiada pojemności około 260 worków na śmieci. To całkiem sporo. Zapraszamy do zamawiania kontenera na gabaryty, tym bardziej że zbiórki odpadów wielkogabarytowych organizowane w gminach, w czasie trwania których można wystawiać do wywiezienia odpady o dużej masie, nie zawsze pokrywają się terminowo z aktualnym zapotrzebowaniem wywóz w danym momencie.
Nie. Sprzęt elektryczny, z racji tego, że niejednokrotnie zawiera liczne substancje, które potencjalnie mogą być szkodliwe dla środowiska, a nawet trujące, uznawany jest za odpady niebezpieczne. Z uwagi na to urządzenia elektryczne i elektroniczne powinny być zatem dostarczane do PSZOK-u lub oddawane w sklepie przy okazji zakupu nowego sprzętu.
Worek na gruz to pojemnik o niewielkich rozmiarach, bo około 90 x 125 cm. Jest jednak wykonany z takiego materiału, który gwarantuje niezwykłą wytrzymałość. Może udźwignąć nawet do 1,5 tony odpadów! Tego typu worki na gruz zastępują kontener, kiedy do utylizacji jest niewielka ilość śmieci i kiedy ma się do czynienia z ograniczoną przestrzenią na kontener, np. gdy teren posesji jest bardzo mały. Worki dobrze sprawdzają się do umieszczenia odpadów sypkich, typu ziemia, piasek, kamienie, zwiędłe rośliny, a także kawałki cegieł, betonu, ceramiki.
W przypadku własnej posesji, to właściciel nieruchomości decyduje, w którym miejscu na jej terenie postawi pojemnik. Ważne jest przede wszystkim to, aby podłoże było stabilne, a miejsce, w którym ma stanąć kontener, było wygodne logistyczne z punktu widzenia korzystania z kontenera.
W przypadku, kiedy prowadzone są prace remontowe w budownictwie wielomieszkaniowym, pojemniki na gruz stawiane są zwykle na wewnętrznych dziedzińcach lub pod blokami czy kamienicami po konsultacji z władzami budynku. Tutaj jednak trzeba zorientować się, jaki dokładnie teren należy do spółdzielni mieszkaniowej czy wspólnoty. Jeżeli bowiem zachodzi konieczność ustawienia kontenera na chodniku należącym do ZTM, należy uzyskać stosowne zezwolenie. Warto upewnić się też, że kontener nie utrudni poruszania się pieszych, pojazdów uprzywilejowanych ani nie zastawi drogi wjazdu/wyjazdu czy bram.
Wg aktualnego stanu prawnego, do odbioru odpadów budowlanych czy remontowych nie jest potrzebna deklaracja śmieciowa. Tak zwana deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami dla danej nieruchomości dotyczy bowiem śmieci bytowych, a złożyć deklarację powinni właściciele nieruchomości, w których mieszkańcy wytwarzają wspomniane odpady komunalne. Biorąc pod uwagę fakt, że niemal każde gospodarstwo wytwarza odpady komunalne, bardzo prawdopodobne jest, że większość właścicieli składa deklarację, jednak jeśli chodzi o odbiór gruzu, nie trzeba składać żadnego wniosku do urzędu, oprócz ewentualnie tego, który pozwoli na zajęcie pasa ruchu, gdy jest to niezbędne.
Podobnie jak recyklingowane są odpady komunalne, temu niezwykle potrzebnemu procesowi mogą być poddawana także inne śmieci, w tym te pochodzące z budowy i remontu. Kiedy kontener wraz z zawartością dojedzie do sortowni, punkt odbioru odpadów zajmuje się całą dalszą utylizacją, w tym dodatkową segregacją, oczyszczaniem i odzyskiwaniem surowców wtórnych. Recyklingowi najefektywniej poddaje się czysty gruz. To z niego uzyskać wartościowe kruszywo budowlane, wykorzystywane następnie w wielu pracach budowlanych, drogowych itd. Z czystego gruzu można uzyskać nie tylko wiele rodzajów kruszywa budowlanego, ale też składniki zapraw, a proces odzysku pozwala ograniczyć wykorzystanie naturalnych surowców, w tym piasku, kamieni czy żwiru.
W przypadku dodatkowych pytań, zapraszamy do kontaktu z nami. Kontaktować można się telefonicznie, wysyłając do nas e-mail bądź wypełniając formularz dostępny na stronie.
Dbałość o środowisko i właściwa gospodarka odpadami zyskują na znaczeniu, dlatego wybór odpowiednich kontenerów na…
Przy remoncie budynku szkoły należy uwzględnić wiele różnych aspektów — i przebieg prac, i komfort…
Odpady komunalne wytwarza każda osoba prywatna i większość przedsiębiorstw. Temat odpadów komunalnych więc dotyczy każdego…
Piwnica to często pomieszczenie wykorzystywane jako magazyn na różnorodne przedmioty, które nie znajdują miejsca w…
Czy to możliwe, żeby podczas robót budowlanych doszło do niezwykłego odkrycia archeologicznego? Biorąc pod uwagę,…
Duże imprezy czy eventy gromadzą spore rzesze ludzi. A obecność zaś dużego zbiorowiska łączy się…