Opłata recyklingowa – dla kogo? Co to jest opłata recyklingowa?
Spis treści
Recykling to proces polegający na odzyskiwaniu surowców wtórnych z różnego rodzaju odpadów oraz przetwarzaniu ich w taki sposób, by można je było wykorzystać ponownie. Z odpadów wydobywa się np. konkretne materiały czy substancje. Jest to jedna z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o gospodarowanie odpadami, a także o ochronę środowiska. Poprzez przetwarzanie surowców i ponowne wpuszczanie ich do obiegu znacznie redukujemy ilość odpadów, a tym samym zmniejszamy ilość śmieci zalegających na wysypiskach. Co więcej, w procesie recyklingu można uzyskać nawet energię, ponieważ istnieją surowce będące jej nośnikami.
Problematyczny plastik
Najwięcej problemów dla środowiska generują odpady sztuczne, czyli, krótko mówiąc, plastiki. W ciągu ostatnich dziesięcioleci produkcja przedmiotów z tworzyw sztucznych gwałtownie wzrosła. W 1950 roku, w skali światowej było to zaledwie 1.5 miliona ton, podczas gdy w 2018 roku było to już 359 milionów ton. Sytuację pogarsza fakt, że zaledwie jedna trzecia odpadów tego rodzaju poddawana jest recyklingowi, a to przekłada się na szkody zarówno dla środowiska, jak i dla gospodarki. W Polsce wygląda to jeszcze gorzej. Polskie gospodarstwa generują rocznie półtora miliona ton odpadów z tworzyw sztucznych, a ponownemu przetworzeniu poddawane jest zaledwie 40% (ok. 16% stanowi odzysk energii, a 24% poddawanych jest recyklingowi). Jedynie legalny i dobrze zorganizowany wywóz odpadów pomaga walczyć z rosnącą skalą degradacji środowiska. Niezagospodarowane odpady, porzucane na wysypiskach stanowią zagrożenie dla środowiska oraz życia i zdrowia ludzi i zwierząt. W celu ograniczenia produkcji plastiku, a zwłaszcza najbardziej problematycznych opakowań jednorazowych czyli foliowych siatek, Unia Europejska wprowadziła opłatę recyklingową.
Podatek za siatkę foliową
Opłata recyklingowa obowiązuje we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej. Ustawa i regulacje dotyczące tej kwestii mówią o tym, że za każdy kilogram opakowań wytworzonych z tworzyw sztucznych, który nie zostanie poddany recyklingowi, należy wpłacić do budżetu Unii określoną sumę pieniędzy. Wpłaty dokonuje to państwo członkowskie, na którego terenie wygenerowano i nie przetworzono zbędnych kilogramów plastikowych śmieci. Oprócz oczywistego dbania o ochronę środowiska naturalnego i wypracowania nawyków ekologicznych, wprowadzona opłata ma również inny cel. Pieniądze mają bowiem wspomóc odbudowę Europy po katastrofalnych dla gospodarki skutkach pandemii COVID-19.
Opłata recyklingowa w Polsce
Jeżeli prowadzisz sklep lub jesteś właścicielem hurtowni i oferujesz klientom możliwość pakowania zakupionych towarów w torby foliowe, podlegasz konieczności uiszczenia opłaty recyklingowej oraz wpisowi do rejestru BDO.
Czym jest rejestr BDO?
Baza Danych o Odpadach potocznie zwana BDO to rejestr
- przedsiębiorstw,
- sklepów,
- hurtowni,
które oferują swoim klientom torby i siatki z tworzywa sztucznego, które objęte są opłatą recyklingową. Warto wspomnieć, że wpis do rejestru BDO jest obowiązkowy, a unikanie go grozi sankcjami karnymi w postaci grzywny lub aresztu.
Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule poświęconym BDO.
Ile wynosi opłata recyklingowa?
Opłata recyklingowa 2022 wynosi 20 groszy od jednej torby foliowej i musi być uwzględniona w cenie płaconej przez klienta. Możesz ograniczyć się do stawki owych 20 gr za torbę, a możesz ustalić własną cenę za takie opakowanie i doliczyć do niej wymaganą opłatę recyklingową.
Co musisz wiedzieć jako sprzedawca?
Jeżeli zatem oferujesz, czy udostępniasz swoim klientom foliowe torby na zakupy, jesteś zobowiązany do pobierania opłaty recyklingowej od wydanych siatek, a następnie do wniesienia pobranej opłaty do właściwego dla miejsca twojej działalności urzędu marszałkowskiego. Ważna informacja: torebki foliowe jednorazowe, czyli tzw. “zrywki” nie podlegają opłacie recyklingowej.
Kiedy i jak dokonywać opłaty recyklingowej?
Wniesienia pobranej opłaty recyklingowej należy dokonać do piętnastego dnia miesiąca następującego po kończącym się kwartale, w którym została pobrana. Oznacza to, że opłaty za pierwszy kwartał należy dokonać do 15 kwietnia, opłaty za drugi kwartał do 15 lipca, opłaty za trzeci kwartał do 15 października, a opłata recyklingowa za reklamówki za czwarty kwartał musi zostać uiszczona do 15 stycznia. Wpłaty należy dokonać na specjalne konto otwarte przez urząd marszałkowski odpowiedni dla miejsca Twojej działalności gospodarczej.
Czego dotyczy opłata recyklingowa?
Opłacie recyklingowej podlegają wszystkie siatki na zakupy, które wykonane są z tworzywa sztucznego. Wyjątkiem są wspomniane już wcześniej zrywki i inne folie o grubości poniżej 15 mikrometrów. Tego typu opakowania są bowiem koniecznością, ze względów higienicznych, a także służą jako opakowanie dla żywności, którą sprzedaje się luzem. Zapobiega to również marnowaniu żywności.
Czy można obejść opłatę recyklingową?
Opłaty recyklingowej nie da się uniknąć w żaden sposób. Ewentualnym rozwiązaniem byłoby przetwarzanie wszystkich opakowań, co jednak nie jest możliwe. Nie należy się jednak poddawać. Warto zwiększać świadomość proekologiczną i działać zarówno wspólnie w obrębie społeczeństwa jako całości, jak i indywidualnie. Najprościej zacząć od ograniczenia ilości odpadów, jakie generujemy. Wystarczy kilka prostych kroków.
-
-
- Robiąc zakupy, zamiast korzystać z toreb foliowych, skorzystaj z torby materiałowej. Nie dość, że to bardzo lekkie torby na zakupy to jeszcze są znacznie ładniejsze, ponieważ niejednokrotnie bywają spersonalizowane – torbę materiałową wielokrotnego użytku możemy sami wybrać czy uszyć zgodnie z własnymi gustami estetycznymi! Fakt, że można ich używać wielokrotnie, przyczynia się do ich ekologiczności. W przypadku zabrudzenia wystarczy taką torbę wyprać, a nie wyrzucać.
- Do sklepu wybieraj się z przemyślaną listą zakupów i ogranicz “kupowanie oczami”. Weź to, czego potrzebujesz i tylko te produkty spożywcze, które na pewno zjesz.
- Zamawiając jedzenie, nie zgadzaj się na dodawanie sztućców jednorazowych, jeśli masz własne.
- Przedmioty, których już nie potrzebujesz, a które wciąż są sprawne, i ubrania, które nie są zniszczone, ale których nie nosisz, oddaj potrzebującym.
- Jeśli już przyniesiesz ze sklepu torbę foliową, nie wyrzucaj jej. Wykorzystaj taką siatkę, chociażby jako worek na śmieci z tworzyw sztucznych.
- Używaj śniadaniówek wielokrotnego użytku, pakując jedzenie do pracy, czy szkoły.
- Kupuj produkty w opakowaniach zwrotnych lub w opakowaniach wielokrotnego użytku. W umytym słoiku po ogórkach konserwowych można trzymać chociażby sypki ryż.
-
Europejski Zielony Ład
Wychodząc naprzeciw potrzebom środowiska naturalnego i w celu spowolnienia, a w końcu także odwrócenia procesu jego degradacji, Komisja Europejska wprowadziła plan działania zwany Europejskim Zielonym Ładem. Jest to pakiet wniosków ustawodawczych, które mają pomóc zrealizować pierwszy cel, czyli cel ograniczenia emisji gazów cieplarnianych brutto o co najmniej 55 procent (porównując do poziomu z 1990 roku) do roku 2030. Dostosowania wymaga polityka klimatyczna, transportowa, energetyczna i oczywiście podatkowa. Jednym z elementów jest właśnie wprowadzenie opłaty recyklingowej. Postępujące zmiany klimatyczne są ogromnym zagrożeniem nie tylko dla Polski, czy Europy, ale dla całego świata. Głównym założeniem Europejskiego Zielonego Ładu jest całkowite wyeliminowanie emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 roku, zadbanie o dobrobyt ekologiczny każdego regionu, oraz rozdzielenie zużywania zasobów od wzrostu gospodarczego.
Warto dbać o środowisko ze względu na nas samych i na przyszłe pokolenia. Czyste powietrze, czysta woda, nieskażone gleby pod uprawy są gwarantem zdrowia. Ograniczmy korzystanie z plastików, zacznijmy myśleć bardziej ekologicznie by móc cieszyć się czystymi lasami, górami i chłonąć piękne widoki, a nie liczyć ilość plastikowych butelek na leśnej ścieżce.