Czy to możliwe, żeby podczas robót budowlanych doszło do niezwykłego odkrycia archeologicznego? Biorąc pod uwagę, że podczas budowy domu często dokonuje się przecież przekopów dużych hałd ziemi, chociażby związanych z niwelacją gruntu, czy później z tworzeniem fundamentów budynku, jest to jak najbardziej możliwe. Pod ziemią kryć się mogą naprawdę różne znaleziska, niektóre z nich o sporej wartości historycznej. W trakcie prac budowlanych może dojść do odkrycia zaskakujących znalezisk, które są całkowicie niespodziewane. Mogą to być artefakty archeologiczne, ale również nieoczekiwane elementy budowlane, które „nie powinny” znajdować się w danym miejscu. Do odkryć może też dojść podczas takich robot budowlanych jak przebudowa budynku, kiedy to robotnikom ukazują się na przykład tajemnicze, nieuwzględnione w planie obiektu pomieszczenia czy schowki. I w nich również kryć się mogą tajemnicze przedmioty czy elementy architektoniczne. Jak należy postępować w sytuacjach, kiedy robotom budowlanym towarzyszyć będzie takie niespodziewane odkrycie?
Do jakich zaskakujących odkryć może dojść na placu budowy? Znajdowane mogą być przedmioty, fragmenty innych budynków, a nawet szczątki ludzkie lub zwierzęce. Przykładów może być całe mnóstwo. Oto kilka z nich:
Czasami podczas robót budowlanych znajdowane są przedmioty codzienne, które mają wartość kulturową, wzbogacając tym samym informacje na temat antropologicznej przeszłości danego miejsca. Obok przedmiotów codziennego użytku znaleziskiem mogą być też stary monety. To właśnie monety, a także małe buteleczki i guziki znaleziono podczas budowy placu Centralnego w Warszawie.
Elementy dawnych różnorakich konstrukcji, fragmenty budynków, czy też elementy starych środków transportu to kolejny przykład znalezisk, którego tłem może być plac budowy. Na terenie budowy S52 odkryto niegdyś pozostałości ziemnych konstrukcji związanych z powstającą wokół Krakowa siecią jednostek militarnych z XIX wieku.
Fragmenty osad lub elementy związane z dawnymi miejscami zamieszkania również mogą zostać ujawnione podczas budowy. Osada jest miejscem dłuższego pobytu grupy ludzi (osadników) gdzie wprowadzili oni niezbędne rozwiązania, np. odpowiednie narzędzia, aby zapewnić sobie dobre warunku do przerwania. W maju 2023 roku, podczas budowy drogi na Podkarpaciu, odkryto pozostałości osady z czasów rzymskich. Odkrycie osady to szansa na owocne wykopaliska.
Czasami podczas budowy odkrywane są szczątki, które mogą wskazywać na to, że na danym terenie znajdował się niegdyś cmentarz lub inne miejsce pochówku. Taka informacja to również sporta wartość historyczna. W przypadku zwierząt, szczątki dają obraz tego, jak zmieniła się w danym miejscu fauna nawet na przestrzeni epok. Podczas budowy metra w Warszawie znaleziono kości prawdopodobnie należące do prażubra i mamuta.
Znalezisko podczas prac budowlanych jest nie lada wydarzeniem, które tak jak jest fascynujące, tak również wymaga podjęcia odpowiednich kroków. Kiedy podczas budowy napotyka się na różne niespodzianki i ekipa budowlana odkryje niezwykłe znalezisko, może wpłynąć to na przebieg projektu. Ważne jest, aby wiedzieć, jak wtedy postępować. Co należy zrobić, jeśli podczas robót natrafimy na coś nieoczekiwanego?
Jeśli na placu budowy ekipa natknie się na coś, co może być zabytkiem, konieczne jest zatrzymanie prac. Zgodnie z polskimi przepisami, w tym Ustawą z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, postępowanie w takim przypadku powinno obejmować:
Zatajenie znaleziska lub kontynuowanie prac mimo odkrycia, że na miejscu może mieć miejsce odkrycie archeologiczne jest naruszeniem prawa i może prowadzić do konsekwencji prawnych!
Konserwator zabytków ma 5 dni na dokonanie oględzin. Jeśli w tym czasie nie zjawi się na miejscu, roboty mogą zostać wznowione. Jeśli zaś pojawi się na oględzinach i stwierdzi konieczność przeprowadzenia dalszych badań, z pracami, które wpływają na stan znaleziska trzeba się wstrzymać na okres do 6 miesięcy. Można jednak, po konsultacji z konserwatorem, zorganizować wywóz śmieci, aby wywieźć zalegające odpady budowlane, o ile nie wpływa to na znalezisko.
Zdarza się również, że podczas robót budowlanych można natknąć się na niewybuchy. W takich przypadkach należy zachować szczególną ostrożność:
Bardzo ważne jest przekazanie wszelkich istotnych informacji służbom i postępowanie zgodnie z ich instrukcjami.
Niecodzienne znaleziska mogą również zdarzyć się podczas prac ogrodowych, np. w czasie przekopywania ogródka. Jeśli odkryjemy coś wartościowego, należy — podobnie jak podczas budowy — zgłosić to wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków lub odpowiednim władzom lokalnym. Choć prawo do znalezionych kosztowności przysługuje Skarbowi Państwa, znalazca może liczyć na wynagrodzenie za swoje odkrycie.
Niezwykłe odkrycia podczas budowy mogą być zarówno intrygujące, jak i wymagające szczególnych działań. Kluczowe jest skonsultowanie się z odpowiednimi ekspertami, aby ocenić wpływ odkrycia na cały projekt budowlany i podjąć odpowiednie kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa i jakości budowy. Dokładne przestrzeganie procedur oraz współpraca z profesjonalistami pozwala uniknąć problemów i zakończyć budowę z sukcesem.
Dbałość o środowisko i właściwa gospodarka odpadami zyskują na znaczeniu, dlatego wybór odpowiednich kontenerów na…
Przy remoncie budynku szkoły należy uwzględnić wiele różnych aspektów — i przebieg prac, i komfort…
Odpady komunalne wytwarza każda osoba prywatna i większość przedsiębiorstw. Temat odpadów komunalnych więc dotyczy każdego…
Piwnica to często pomieszczenie wykorzystywane jako magazyn na różnorodne przedmioty, które nie znajdują miejsca w…
Duże imprezy czy eventy gromadzą spore rzesze ludzi. A obecność zaś dużego zbiorowiska łączy się…
Działalność budowlana wymaga odpowiedniej strategii, zapewniającej bezpieczne warunki pracy członkom całego zespołu. Nie ma bezpiecznej…