Najczęstsze błędy popełniane przy segregowaniu śmieci
Segregacja odpadów jest obowiązkiem każdego z nas. Zobowiązani jesteśmy do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, a tym samym do prawidłowego postępowania ze wszystkimi odpadami, które wytworzymy. Zdarza się, że wytwarzamy inny rodzaj śmieci niż typowe śmieci komunalne, w tym odpady budowlane czy odpady niebezpieczne. Powinniśmy wykazywać się odpowiedzialnością w kwestii postępowania z tego rodzaju odpadami. Jakie błędy możemy popełnić, kiedy zapełniamy nasze pojemniki na odpady? Jakie błędy w umieszczaniu śmieci w pojemnikach zgłaszają pracownicy świadczący cykliczny wywóz śmieci z przydomowych altanek śmietnikowych czy pracownicy firm umożliwiających wywóz odpadów budowlanych?
Papier i makulatura
Do makulatury zaliczamy między innymi:
- opakowania z papieru i tektury,
- szary i kolorowy papier pakowy,
- stare gazety, czasopisma, książki, zeszyty,
- papier biurowy i szkolny.
Słowem, wszystkie wyroby papiernicze. Ważne jest też, że makulatura nie może być laminowana, foliowana, nie zalicza się do makulatury również kalka. Tego rodzaju papier powinien trafić do odpadów zmieszanych.
To, o czym się zapomina to fakt, że papier, który trafia do niebieskiego kubła na śmieci z papieru, musi być suchy i czysty. A warunek ten w praktyce nie zawsze jest spełniony. W utylizacji papieru nie przeszkadza to, że będzie popisany (można wyrzucać np. stare notesy), zarysowany kredkami, pomazany markerami czy zadrukowany. Chodzi o brak zabrudzeń takich jak tłuste plamy. Zatłuszczony papier nie będzie mógł być prawidłowo recyklingowany, tak samo zresztą, jak papier mokry. Podobna zasada dotyczy również innych wyrobów papierowych niż makulatura, dlatego błędem jest umieszczanie we wspomnianym pojemniku np. zużytych chusteczek jednorazowych czy zużytych papierowych ręczników. Jakiekolwiek zabrudzenia na papierze ręcznikowym czy chusteczce higienicznej klasyfikują je już do umieszczenia w koszu na odpady zmieszane, a nie papierowe.
Tworzywa sztuczne — o czym pamiętać?
Pojemniki na odpady z tworzyw sztucznych i metali to zwykle te, które najszybciej się zapełniają. Plastikowe i metalowe wyroby, takie jak plastikowe butelki PET, torebki foliowe, folia aluminiowa, plastikowe nakrętki i metalowe kapsle, puszki po konserwach i opakowania po żywności (np. kubeczki po jogurtach, folie z opakowań próżniowych, kartony po mlekach i sokach) to jedne z najczęściej trafiających do żółtego kubła odpadów. Aby zaoszczędzić miejsce i uniknąć wysypywania się śmieci z pojemnika, poleca się zgniatanie opakowań, np. pustych plastikowych butelek, pudełek z tworzyw sztucznych itd. Plastikowe wyroby często bardzo łatwo podlegają zgniataniu, nie jest to więc problematyczne, a różnica w zajmowaniu przestrzeni, chociażby przez zwykłą, litrową butelkę w stanie pierwotnym, a po jej zgnieceniu, jest znacząca.
Należy pamiętać jednak, by nigdy nie wyrzucać plastikowych ani metalowych opakowań wraz z zawartością. Dobrym przykładem jest nieotwarta jeszcze konserwa, której skończył się termin przydatności. Jeżeli musimy ją wyrzucić, powinna trafić do kosza na odpady zmieszane.
Nie myj szkła
- Zielony pojemnik na opakowania szklane pomieści słoiki, butelki po napojach czy szklane opakowania po kosmetykach pielęgnacyjnych bądź kolorowych.
- Jeśli jednak kierowany sumiennością myjesz szkło przed wrzuceniem go do kosza, chcąc pozbyć się resztek jedzenia, kremów czy jakiejkolwiek innej zawartości, wiedz, że nie należy tego robić.
- Mycia szkła to czynność, która wykonywana jest na dalszym etapie utylizacji.
- Mycie słoików przed ich wyrzuceniem nie jest więc z punktu widzenia późniejszego recyklingu użyteczne, marnuje zaś niepotrzebnie wodę.
Co w pojemniku na bioodpady?
Brązowy pojemnik na odpady bio, czyli odpady biodegradowalne bywa czasami mylnie rozumiany jako pojemnik na wszelkie śmieci organiczne. To, że coś jest organiczne, oznacza, że należy do świata roślin i zwierząt. W czym problem? Otóż pojemnik na śmieci bio zarezerwowany jest jedynie na odpady pochodzenia roślinnego. Nie można umieszczać w nim odpadów odzwierzęcych. Błędem jest zatem wyrzucanie do bioodpadów kości i ości, mięsa i innych odpadów pochodzenia zwierzęcego, odchodów. Nie powinny też trafiać tam kamienie, ziemia, drewno impregnowane, popiół węglowy czy pył wiórowo-pilśniowy. Można umieszczać za to wszelkie odpady zielone jak zwiędłe liście, kwiaty, skoszoną trawę, jak również korę drzew, trociny, a z odpadków kuchennych — fusy z kawy i herbaty, obierki warzywne i owocowe etc.
Odpady zmieszane — nie na wszystko!
Do odpadów zmieszanych trafiają z założenia te śmieci, których nie można przyporządkować do pozostałych 4 frakcji. Nie wszystko jednak nadaje się do umieszczenia w czarnym pojemniku na śmieci zmieszane. Nie ma tam miejsca na zużyty sprzęt elektroniczny i AGD, odpady niebezpieczne, w tym przeterminowane leki, chemikalia, baterie, akumulatory, tonery do drukarek, opony. Pojemnik na odpady zmieszane nie nadaje się też do umieszczania w nim odpadów wielkogabarytowych i budowlanych, czyli powstających przy wznoszeniu nowego budynku, rozbiórce czy pracach remontowych. Odpady niebezpieczne oddać można do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Odpady budowlane najlepiej jest utylizować za pośrednictwem firmy takiej jak nasza.
Segregowanie śmieci budowlanych
Segregacja śmieci budowlanych przez firmy budowlane powinna wyglądać następująco: odpady podzielne być powinny wg frakcji drewno, metale, tworzywa sztuczne, szkło, odpady mineralne, gips. Każdy więc stojący na budowie kontener na gruz z budowy dedykowany powinien być jednej z tych frakcji. W przypadku osób prywatnych, prowadzących remont, nie ma obowiązku aż tak dokładnego segregowania odpadów, ale wciąż można jednak wypożyczyć kontener przeznaczony do umieszczania w nim określonego rodzaju odpadów, a mianowicie kontener na gruz czysty lub pozostałe odpady poremontowe. Czysty gruz to np. czerwona cegła, czysty beton i ceramika, a także odłamki granitu czy marmuru. Nie wolno więc umieszczać takim pojemniku płyt typu nida-gips, oderwanych tapet, części wymienianej instalacji hydraulicznej przy renowacji łazienki czy śmieci dużych gabarytów, jak zniszczone meble, których chcemy się pozbyć podczas remontu. Jeśli więc trzeba przeprowadzić remont i do wyrzucenia będą kafle, popękane płytki, drewniane parkiety, armatura łazienkowa, zabrudzone folie malarskie czy zużyta odzież robocza, warto wynająć kontener na odpady budowlane — zmieszane.
Popełnianie błędów w segregowaniu wszelakich śmieci zminimalizować można dzięki ciągłemu zdobywaniu wiedzy z zakresu odpowiedzialnej utylizacji. Im więcej wiadomości przyswoimy, tym efektywniejsze będzie gospodarowanie śmieciami. A to z kolei będzie korzystne z ekologicznego punktu widzenia, ale też finansowego. Niewłaściwa segregacja śmieci to bowiem większy nakład kosztów na to, aby przywrócić do porządku skład śmieci w kontenerach.