Jak wybrać odpowiedni kontener?

Wybór odpowiedniego kontenera może wydawać się niełatwy, jednak w rzeczywistości jest dziecinnie prosty. Wszystko zależy od tego, jakie przeprowadzane przez nas prace są powodem konieczności zaopatrzenia się w kontener i jak duży jest zakres tych prac. Poniżej przedstawiamy wachlarz możliwości, jakie niesie za sobą oferta kontenerów i podpowiadamy, do czego mogą przydać się poszczególne ich rodzaje.

Budowa lub rozbiórka

Kontener na odpady budowlane jest niezbędny przy każdego typu pracach budowlanych związanych z budową, rozbudową lub rozbiórką domów mieszkalnych czy budynków gospodarczych. Tak jak w przypadku inwestorów komercyjnych widujemy na placach budowy ogromne kontenery na gruz, tak w przypadku indywidualnych inwestycji obowiązują te same przepisy, to znaczy musimy zapewnić pojemnik, gdzie umieszczane będą wszelkie odpady związane z pracami budowlanymi.

  1. Nie można takich odpadów umieszczać na własnej posesji luzem — na trawie, ścieżce, ponieważ stwarzalibyśmy ryzyko przedostawania się niekorzystnych dla środowiska substancji np. do gleby i wód gruntowych.
  2. Ustawienie kontenera na gruz na posesji, gdzie prowadzimy budowę czy rozbiórkę, jest więc podyktowane wymogami prawa budowalnego.
  3. Długość i szerokość kontenera, które składają się też na pojemność kontenera, należy dobrać do zakresu prowadzonych robót, jednak w przypadku prac budowlanych polecamy kontenery od 14 do aż 40 metrów sześciennych pojemności. Zapewnią one możliwość składowania naprawdę sporych ilości odpadów budowlanych, takich jak bloki żelbetowe, odłamki cegieł, betonu, elementy zbrojenia i wiele innych.
  4. Pojemniki są solidne, bardzo wytrzymałe i korzystają z nich nawet bardzo duże firmy budowlane, a po zapełnieniu kontenera odbierany jest on przez nas wraz z całą zawartością. Nie trzeba martwić się o to, że będzie zbyt ciężki — posiadamy specjalną flotę przystosowaną do transportu wielu ton odpadów po budowie.
Wyburzenia budynków w Poznaniu

Remont domu lub mieszkania

Odpowiedni kontener na odpady budowlane sprawdzi się również w przypadku prowadzenia remontów. Mniejszy kontener o pojemności niecałych trzech metrów sześciennych zagwarantuje możliwość utylizacji odpadów podczas remontowania pojedynczych pomieszczeń jak łazienka czy toaleta. W przypadku remontów generalnych sprawdzają się kontenery o pojemności kilkunastu metrów sześciennych. Ogólnie rzecz biorąc, tutaj również dopasowujemy wielkość kontenera do zakresu robót. Prace remontowe w dużym domu jednorodzinnym mogą sugerować konieczność sięgnięcia po ten większy kontener, szczególnie jeśli odnawiany jest cały dom, który dodatkowo posiada więcej niż jedną kondygnację. W przypadku zaś remontowania niewielkich pomieszczeń w bloku czy w kamienicy zwykle wystarczają mniejsze pojemniki, które mogą być ustawione na dziedzińcu budynku czy w niewielkiej odległości od klatki bloku. Pojemnik wraz z rękawem do gruzu to zaś doskonały wybór, kiedy remontujemy pomieszczenie znajdujące się na wysokich piętrach — przykładem może być mieszkanie w wieżowcu. Trudno byłoby wyobrazić sobie logistykę utylizacji śmieci poremontowych, gdybyśmy mieli polegać tylko i wyłączne na samodzielnym znoszeniu odpadów po schodach czy nawet na korzystaniu z windy. Rękaw zsypowy to rozwiązanie wygodne i a jednocześnie pomagające na szybkie i bezpieczne przetransportowanie śmieci remontowych z mieszkania do kontenera.

Sprzątanie generalne pomieszczeń

Od czasu do czasu niezbędne staje się sprzątanie pomieszczeń, a prym wiodą wszelkie piwnice czy schowki. W wielu domach popularne są tzw. graciarnie, czyli pomieszczenia, które służą za magazynek dla wszelkiego rodzaju przedmiotów i sprzętów, które zachowujmy w razie, gdyby miały się kiedyś przydać. W graciarniach znajdują się zarówno małe gwoździe, śrubki, wszelkiego rodzaju narzędzia — śrubokręty, młotki, ale też stara makulatura (gazety, czasopisma, zeszyty), resztki farb, olejów, jak również sprzęt takie jak stare rowery, dawno nieużywane sanki itp. Raz na kilka lat warto przejrzeć tego rodzaju pomieszczenia i zobaczyć, czy na pewno warto trzymać tam te wszystkie rzeczy, które zajmują miejsce. Jeśli w naszej piwnicy zalega coś, czego od lat nie używaliśmy i co już dawno pokryło się kurzem, szansa na to, że nagle stanie się to przydatne, jest niewielka. Kontenery na odpady mieszane będą nadawały się bardzo dobrze, bo umieszczenia w nich nieprzydatnych śmieci. Kontener na śmieci o pojemności 3,7 m3, pomieści około 50 tradycyjnych worków na śmieci. Ośmiometrowej pojemności kontener odpowiada zaś aż 140 tradycyjnym workom na śmieci. Z pewnością więc można składować w nim wszystko to, co nie będzie już przydatne i zupełnie nie martwić się dalszą utylizacją — wywóz odpadów budowlanych, remontowych i śmieci z piwnicy to już nasza część tego przedsięwzięcia.

Wywóz śmieci wiekogabarytowych

W naszej ofercie znajdują się też takie kontenery, które będą nadawały się do wywozu odpadów wielkogabarytowych. Wymiana starych mebli na nowe, pozbywanie się starej zabudowy, wyrzucanie niepotrzebnego wyposażenia wnętrz — to najczęstsze powody sięgania po tego rodzaju kontener. Duże gabaryty takich odpadów uniemożliwiają wystawienie ich na osiedlowy śmietnik. Czasami na osiedlu wyznaczane są specjalne miejsca przeznaczone na pozostawienie śmieci wielkogabarytowych, ale nie zawsze termin zbiórki dużych gabarytów pokrywa się z czasem, kiedy najbardziej tego potrzebujemy. Wynajęcie od ręki kontenera na odpady wielkogabarytowe może rozwiązać ten problem. Kontener o pojemności od 1,7 do 6 metrów sześciennych zwykle wystarcza do umieszczenia w nim rowerów, wózków, starych kuchenek gazowych, stolików, ale też tapczanów, foteli, wersalek, szafek. Bezproblemowo umieścić można tam też dywany, firany czy karnisze. Pojemność kontenera dodatkowo zaoszczędzić można, jeśli zamiast umieszczać w nim np. stolika w całości, rozkręcimy go osobno na blat i nogi. Takie logistyczne rozplanowanie pozwala na efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni wewnątrz kontenera.

Kontener na gruz

Prace ogrodowe

W przypadku prac w ogrodzie optymalnym wyborem będzie kontener na ziemię. Umieścić tam można odpady zielone w postaci:

  • skoszonej trawy,
  • gałęzi,
  • krzaków,
  • ziemię

czy kamienie. Tak jak w przypadku pozostałych kontenerów, tak również te na odpady ogrodowe występują w wielu pojemnościach, dzięki czemu można dostosować pojemnik do własnych potrzeb. Ustawiony na posesji kontener pomieści wszystkie naturalne odpady, które chcemy, aby zniknęły z naszego ogrodu. Mając zaplecze na śmieci w postaci kontenera na ziemię, możemy nawet przearanżować działkę przy współpracy z architektem ogrodu, wprowadzając odważne rozwiązania, wymagające usunięcia sporych hałd ziemi, kamieni czy wyplewienia nieużytków.

Wybierając kontener, należy brać pod uwagę zarówno zakres prowadzonych prac, np. wielkość remontowanej powierzchni lub ilość sprzątanych pomieszczeń, jak i rodzaj tych prac. Kontenery występują w wielu rozmiarach i przeznaczone mogą być do utylizacji bardzo wielu śmieci. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości polecamy skontaktować się z naszą firmą i nakreślić powód, dla którego myślą Państwo o wynajęciu kontenera. Postaramy się wówczas doradzić przy wyborze najlepszego pojemnika.