Jak efektywnie zarządzać odpadami w firmie?
Powstawanie odpadów jest częścią funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. W każdej branży powstają różnorakie śmieci, różnić może się zaś ich rodzaj. W biurach generuje się najwięcej odpadów papierowych i makulatury. W zakładach produkcyjnych — wiele śmieci przemysłowych. W jeszcze innych królują śmieci komunalne. Również jeśli chodzi o codzienne funkcjonowanie zatrudnionych w firmach osób i związanym z tym generowaniem odpadów bytowych, konieczne jest umieszczanie odpowiednich pojemników na odpady komunalne np. w pomieszczeniach socjalnych. Odpady produkuje w toku swojej działalności każde przedsiębiorstwo, a odpowiednie zarządzanie nimi nie jest jedynie kwestią ochrony środowiska, ale także wpływa na sprawność operacyjną firmy oraz jej wizerunek. Jeżeli więc firma zarządza odpadami sprawnie, skutecznie i efektywnie, przynosi jej to długofalowe korzyści, takie jak zmniejszenie kosztów operacyjnych i utrzymanie się pozytywnej opinii publicznej o firmie. Ważne jest, aby zarządzanie odpadami było dostosowane do specyfiki branży, w której działa przedsiębiorstwo, ponieważ rodzaje i ilości odpadów znacznie się różnią w różnych sektorach gospodarki.
Odpady w przemyśle produkcyjnym
Sektor przemysłowy to bardzo szerokie spektrum, a w związku z tym również skala generowanych odpadów i ich rodzaj jest jednym z najbardziej zróżnicowanych. W branży produkcyjnej wytwarzane są znaczne ilości odpadów, zarówno surowcowych, jak i tych na dalszych etapach przetwarzania. Trzeba pamiętać, że produkcja niejednokrotnie prowadzi do powstawania takich odpadów, które nie są obojętne dla środowiska. Powstają ona na skutek działalności zakładów i całkowite uniknięcie ich wytwarzania nie jest możliwe. Mowa tutaj w szczególności o odpadach generowanych w branży energetycznej, hutniczej, wydobywczej, budowlanej. Kluczowe jest więc tutaj zarządzanie niebezpiecznymi substancjami, które wymagają specjalistycznych systemów zabezpieczeń. Należy zapewnić bezpieczne składowanie, segregację i utylizację takich odpadów, aby minimalizować ryzyko dla środowiska oraz zdrowia samych pracowników zakładu. Z kolei w przemyśle meblarskim pojawiają się odpady wielkogabarytowe, takie jak uszkodzone czy zdeformowane elementy konstrukcyjne mebli. Z racji na zajmowanie przez nie sporo miejsca, konieczne jest wyznaczenie przestrzeni na bezpieczne składowanie odpadów, a następnie odpowiednią utylizację. Część takich odpadów może zostać przetworzona i wykorzystana ponownie, a taki recykling pozwala na zaoszczędzenie surowców.
Zarządzanie odpadami w biurach
Biura, ze względu na swoją specyfikę związaną, chociażby z obiegiem dokumentów papierowych i e-faktur, generują głównie odpady papierowe oraz odpady elektroniczne.
- Korzystanie z niszczarek bywa na porządku dziennym, a to już samo w sobie jest powodem powstawania niemałych stert papierowych odpadów. Odpady papierowe to też wszelkie ulotki, gazety, notatki.
- Z kolei powstawanie odpadów elektronicznych wiąże się z korzystaniem z np. drukarek, gdzie raz na jakiś czas wymienić trzeba tusz czy toner. Zużywają się też kable, ładowarki i peryferia komputerowe, takie jak klawiatury, myszki itp.
- Pomieszczenia socjalne dla pracowników to oczywiście miejsce generowania się odpadów komunalnych — mogą być to np. opakowania po jedzeniu, zużyty papier ręcznikowy, fusy po kawie i wiele innych.
W biurach, gdzie gości się bezpośrednio klientów firmy, utrzymanie porządku jest szczególnie ważne. Nie dziwi więc, że wiele biur przykłada ogromną uwagę do tego, aby firmowe otoczenie pozostało czyste. Segregacja odpadów, szczególnie na makulaturę, odpady elektroniczne i odpady zmieszane pozwala na wygodny i zgodny z literą prawa wywóz śmieci.
Aby ograniczyć śmieci biurowe, wprowadzić można szereg praktyk minimalizujących zużycie papieru, takich jak dwustronne drukowanie czy korzystanie z elektronicznych dokumentów. Należy również wprowadzić klarowną politykę zarządzania odpadami elektronicznymi, obejmującą procedury postępowania z e-odpadami i przestrzegania przepisów bezpieczeństwa. Przykładowo, warto wyznaczyć dedykowane miejsce na zużyty sprzęt elektroniczny, aby pracownicy dokładnie wiedzieli, gdzie mogą pozostawiać takie odpady, zanim zostaną one odebrane przez firmę wywożącą. Kable, baterie czy nawet tusze, podobnie jak cały sprzęt elektroniczny powinien być utylizowany osobno, a nie w tym samym pojemniku co na przykład odpady zmieszane.
Zarządzanie odpadami w branży gastronomicznej
W sektorze gastronomicznym głównym problemem są oczywiście odpady organiczne, takie jak resztki jedzenia. Właściwa segregacja bioodpadów, na przykład poprzez wykorzystanie specjalnych pojemników lub kompostowników, może prowadzić do ich przetworzenia na kompost. Należy pamiętać, że pojemnik na odpady bio może mieścić w sobie jedynie śmieci pochodzenia roślinnego. Na resztki odzwierzęce, takie jak mięso, kości, czy tłuszcz, potrzebny jest kontener na śmieci zmieszane. Równocześnie branża gastronomiczna wytwarza znaczne ilości odpadów opakowaniowych, a wśród nich odpady plastikowe, takie jak tacki, kubeczki, folie spożywcze. Wprowadzenie systemu segregacji tych odpadów, tak, aby w jak największym stopniu wspomóc ich recykling, a tym samym ograniczyć zaleganie plastiku na wysypiskach oraz wybór ekologicznych opakowań może ograniczyć negatywny wpływ wyrobów z tworzyw sztucznych na środowisko.
Odpady budowlane
Firmy budowlane są odpowiedzialne za zarządzanie odpadami powstałymi w wyniku budowy, wyburzeń czy remontów. Jako że są wytwórcami odpadów budowlano-remontowych ciąży na firmach tych obowiązek gospodarowania odpadami powstałej na skutek wykonywania swojej działalności remontowo-budowlanej. Z tego też względu wynajem kontenerów na odpady jest najpopularniejszą metodą zapewnienia porządku na placu budowy. Kontenery wynajmowane są na długi czas, a w razie ich zapełnienia następuje wywóz odpadów, przy jednoczesnym podstawieniu nowego, pustego kontenera. Usługi wywozu wchodzą zazwyczaj w skład ceny wynajmu kontenera. Kontrola ilości odpadów w kontenerze pozwala oszacować, czy potrzebne jest odebranie zapełnionego pojemnika.
A jakiego rodzaju pojemniki sprawdzają się z zarządzaniu odpadami podczas budowy i remontu? Kontener na gruz pomieści beton, cegły i kamienie. Z kolei odpady zmieszane, zawierające elementy z tworzyw sztucznych, jak styropian, siatki montażowe czy nawet zużyta odzież robocza powinny trafiać do pojemnika na śmieci zmieszane. Podczas prac budowlanych konieczne może być też wyrównywaniu gruntu pod budowę. Utylizacja odpadów w postaci ziemi i kamieni to więc kolejny krok w zarządzaniu odpadami w firmie budowlanej.
Najczęstsze odpady w przedsiębiorstwach budowlano-remontowych:
- Różne rodzaje cegieł, beton, tynk, wszelki gruz
- Drewno np. w postaci desek, więźb dachowych, stolarki okienno-drzwiowej
- Odpady metalowe, np. elementy zbrojeń
- Odpady z tworzyw sztucznych, np. siatki montażowe, styropian
- Opakowania po produktach i zużyta odzież robocza
- Śmieci bytowe
Największe firmy budowlano-remontowe potrzebują bardzo dużych kontenerów, dlatego jako Gruzownik zapewniamy cały przekrój pojemników różnej wielkości i różnej pojemności. Ważne jest, aby przedsiębiorstwa budowlane współpracowały tylko z legalnie działającymi firmami wywozowymi i zakładami przetwarzania odpadów budowlanych. Te bowiem posiadają odpowiednie zezwolenia.
Profesjonalny wywóz odpadów
Nasza firma Gruzownik specjalizuje się w wywozie odpadów, co jest szczególnie istotne dla firm budowlano-remontowych. Oferujemy wynajem kontenerów w różnych rozmiarach, co pozwala na elastyczne dostosowanie do potrzeb klienta. Regularne opróżnianie kontenerów zapewnia, że odpady nie stanowią zagrożenia BHP. Dzięki konkurencyjnym cenom i elastycznym warunkom wynajmu, nasza oferta cieszy się dużym zainteresowaniem. Pomaga to naszym klientom skupić się na głównych działaniach przedsiębiorstwa, zyskując jednocześnie spokój w kwestii zarządzania odpadami.
Skuteczne zarządzanie odpadami przynosi liczne korzyści, w tym zmniejszenie kosztów operacyjnych oraz pozytywny wpływ na wizerunek firmy. Zachęcamy wszystkie przedsiębiorstwa do przyjęcia odpowiedzialnych praktyk w zarządzaniu odpadami, aby wspierać ochronę środowiska i budować lepszą przyszłość.