Odpady generowane są w każdym gospodarstwie domowym, w wielu budynkach instytucji publicznych, miejscach pracy. Z problemem odpadów mierzą się kierownicy budowy czy osoby prowadzące prace remontowe. Zarówno śmieci komunalne jak i śmieci powstające w czasie budowy i remontu muszą być odpowiednio utylizowane. A to wiąże się z kosztami. Nie jest tajemnicą, ze wraz z postępująca inflacją wzrastają ceny nie tylko towarów, ale też usług. A do nich należy między innymi wywóz odpadów. Z jakimi kosztami trzeba się więc liczyć? Czy usługi te rzeczywiście są drogie? Co obejmuje opłata śmieciowa? Za co dokładnie płaci ktoś, kto korzysta z wywozu odpadów realizowanego przez firmę taką jak nasza?
Jeśli chodzi o śmieci bytowe, koszt ich wywozu związany jest z tak zwaną deklaracją śmieciową. Jest to deklaracja o wysokości opłaty za zagospodarowanie odpadów i stanowi stałą kwotę opłacaną miesięcznie. Jej wysokość zależy m.in. od liczby osób, które zamieszkują dane gospodarstwo i powierzchni lokalu mieszkalnego, a nawet ilości zużytej w danym lokalu wody. Posiadanie Karty Dużej Rodziny częściowo obniża stawkę za wywóz śmieci. Czy stała miesięczna kwota za wywóz śmieci dotyczy również właścicieli budynków niezamieszkałych? Okazuje się, że tak, jednak w takim przypadku opłaty zależą od stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi ustalonej na terenie danej gminy oraz od liczby wykorzystanych pojemników ze śmieciami.
Utylizacja śmieci bytowych, czyli wywóz odpadów komunalnych może też stawać się droższy lub tańszy w związku z tym, w jakim zakresie mieszkańcy stosują się do zasad recyklingu. Obowiązkiem każdego z nas jest selektywne zbieranie odpadów i określona kwota za wywóz zakłada, że do wywiezienia są śmieci segregowane. Jeżeli w kubłach na osiedlowej altance śmietnikowej znajdą się śmieci niesegregowane, może zostać wszczęte postępowanie w sprawie określenia wyższej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Im efektywniejsze segregowanie śmieci wg pięciu frakcji (dla przypomnienia: papier, odpady szklane, tworzywa sztuczne i metal, odpady bio i odpady zmieszane), tym zatem większa szansa na to, że rachunek nie będzie wzrastał.
Stawka za wywóz śmieci w przeliczeniu na jednego mieszkańca zwykle waha się w granicach 30 zł.
Przedsięwzięcie, jakim jest budowa czy remont zawsze generuje jakieś koszty. Jednym z nich jest ten związany z wywozem odpadów, które powstają podczas prac remontowo-budowlanych. Jak wiadomo, odpady takie nie mogą trafiać do pojemników na odpady komunalne. Śmieci z budowy, rozbiórki czy remontu muszą zostać odpowiednio zutylizowane, co trudne byłoby do osiągnięcia bez pomocy firm specjalistycznych. Potrzebny jest odpowiedni kontener, ponieważ nawet na własnej posesji nie można gromadzić gruzu na ziemi. Rzadko kiedy ktoś posiada taki kontener na własność, dlatego pozostaje opcja jego wynajęcia. Pojemnik musi być dostarczony na miejsce docelowe — na terenie miasta lub w podmiejskie okolice, co wiąże się z odpowiednią logistyką. Oprócz kontenera trzeba by było również mieć możliwość przetransportowania już zapełnionego pojemnika, co też nie byłoby zadaniem łatwym i zwykle wymagałoby odpowiednich zabezpieczeniem i dostosowanej floty. Na końcu zaś śmieci poddawane są recyklingowi — muszą trafić do firmy trudniącej się tym. Nic dziwnego więc, że usługi pozwalające odciążyć od tych wszystkich przedsięwzięć są usługami płatnymi.
W ramach odbioru odpadów w cenie usługi Klient otrzymuje:
Koszt wywozu czystego gruzu jest najmniejszy. Wiąże się to z faktem, że późniejszy proces oczyszczania i recyklingu takiego gruzu jest stosunkowo prosty i szybki w porównaniu z utylizacją śmieci zmieszanych. Przypomnijmy, że w skład czystego gruzu wchodzą odpady ceglane, betonowe, kamienie, piasek. Czysty gruz z powodzeniem może być przerabiany na kruszywo budowlane. Nadaje się do wykorzystania do budowy dróg, jako podsypka pod kostkę brukową, może być stosowany do budowy boisk sportowych, a nawet wykorzystywany w ogrodzie w formie specjalistycznego drenażu.
Jako marka Gruzownik nasza firma proponuje kontenery na czysty gruz w rozmaitych wielkościach. Najmniejszy kontener na czysty gruz kosztuje 266 zł*. W przypadku zapotrzebowania na pojemnik powyżej 8m3, prosimy o kontakt telefoniczny, stawka ustalana może być indywidualnie.
Oprócz wywozu czystego gruzu oferujemy też utylizację innych rodzajów śmieci. Kontenery na śmieci zmieszane, ziemię czy odpady zielone wynajmujemy w zbliżonych do siebie cenach. Wśród odpadów zmieszanych do kontenera przyjmujemy również takie śmieci jak trawa syntetyczna (tzw. trawa w rolkach), papa czy szkło. Odpady zielone pomieszczą
czy inne odpady organiczne.
Największy nasz kontener ma aż 14 m3. Wynajem kontenera o tych gabarytach to koszt rzędu 2100 zł*. Dużym powodzeniem cieszą się nasze średnie kontenery, które mają 6 m3. Nadają się do umieszczenia w nich starych mebli, regałów, biurek czy innych odpadów wielkogabarytowych, których nasi Klienci pozbywają się z mieszkań, domów czy piwnic. Kontener o pojemności 8 m3 pomieściłby zaś nawet 140 tradycyjnych worków na śmieci.
Podsumowując, koszt wywozu odpadów zależy od tego, o jakich odpadach mowa. W przypadku odpadów bytowych obowiązuje stała miesięczna kwota, opłacana w ramach czynszu. Opłata naliczana jest od metra danego lokalu, liczby osób w lokalu i ilości zużytej wody w ramach danego gospodarstwa domowego. Między poszczególnymi gminami stawki mogą się nieco różnić.
Jeśli zaś mówimy o śmieciach budowlanych i remontowych, nieodzowne jest korzystanie ze specjalnego pojemnika, ponieważ nie wolno umieszczać tego rodzaju odpadów w kubłach na śmieci komunalne. W zakres ceny wywozu tych śmieci wchodzi więc wynajęcie pojemnika, możliwość korzystania z niego przez określony czas, odbiór oraz finalnie wywóz. Nie jest to więc jedynie koszt samego wywozu, ale całego przedsięwzięcia związanego z utylizacją.
Remont i budowa to oczywiście nie wszystkie sytuacje, kiedy można korzystać z usług wynajęcia prywatnego kontenera. Rynek oferuje bardzo wiele — pojemniki nie tylko na różne rodzaje gruzu, ale też na odpady zmieszane, ziemię z ogrodu, odpady zielone z działek, odpady wielkogabarytowe i inne.
*Informujemy, że podane stawki mają charakter orientacyjny i mogę ulegać zmianie.
Dbałość o środowisko i właściwa gospodarka odpadami zyskują na znaczeniu, dlatego wybór odpowiednich kontenerów na…
Przy remoncie budynku szkoły należy uwzględnić wiele różnych aspektów — i przebieg prac, i komfort…
Odpady komunalne wytwarza każda osoba prywatna i większość przedsiębiorstw. Temat odpadów komunalnych więc dotyczy każdego…
Piwnica to często pomieszczenie wykorzystywane jako magazyn na różnorodne przedmioty, które nie znajdują miejsca w…
Czy to możliwe, żeby podczas robót budowlanych doszło do niezwykłego odkrycia archeologicznego? Biorąc pod uwagę,…
Duże imprezy czy eventy gromadzą spore rzesze ludzi. A obecność zaś dużego zbiorowiska łączy się…