Odpady chemiczne to bardzo zróżnicowana grupa śmieci. W skład tego rodzaju odpadów może wchodzić wiele substancji, które są wynikiem działań produkcyjnych w zakładach przemysłowych, jak i substancje generowane w toku codziennych aktywności. Bowiem zarówno śmieci z zakładów przemysłowych, jak i odpady z mieszkań i domów mogą zawierać w sobie pewne składniki, które będą wyczerpywały definicję odpadów chemicznych. Odpady chemiczne to zatem nie tylko problem przemysłowy — wiele substancji chemicznych, które używamy na co dzień, od składników środków czystości, po farby czy baterie, kończy swój cykl życia jako odpady. Jakie cechy śmieci świadczą o tym, że można mówić o odpadach chemicznych? W jaki sposób odpady takie mogą być utylizowane?
Odpadami chemicznymi nazywamy śmieci, które zawierają składniki o określonych właściwościach. I to właśnie te właściwości definiują odpad chemiczny. Mowa tutaj o łatwopalności, wybuchowości, toksyczności oraz właściwościach żrących. Tym samym odpady chemiczne mogą potencjalnie stanowić mogą poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska naturalnego.
Wśród odpadów chemicznych można wyróżnić m.in.:
Wspomnieliśmy już wyżej o właściwościach odpadów chemicznych. Wyjaśniając zatem, co oznacza każda z tych właściwości i jakie może nieść konsekwencje:
Gospodarka odpadami chemicznymi jest kontrolowana przez przepisy polskie, jak i przez dyrektywy unijne, z którymi, jako członek wspólnoty unijnej, musimy również się liczyć. Największy nacisk oczywiście kładziony jest na przedsiębiorstwa. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, przedsiębiorstwa i instytucje wytwarzające tego typu odpady muszą:
1. Odpowiednio klasyfikować i oznaczać śmieci — każda partia odpadów chemicznych musi być odpowiednio sklasyfikowana i oznakowana. A to z kolei oznacza między innymi to, że etykiety pojemników z odpadami muszą zawierać informacje o rodzaju odpadu, jego właściwościach oraz związanych z nim zagrożeniach.
2. Zapewnić bezpieczne warunki składowania — a więc w takie, gdzie będzie szansa by zapobiegać wyciekom i przypadkowemu kontaktowi z niebezpiecznymi substancjami. Dobra wentylacja wentylowane pomieszczeń z odpadami chemicznymi i zabezpieczenie tych pomieszczeń przed dostępem osób nieupoważnionych to kolejny kluczowy aspekt.
3. Uczynić transport odpadów chemicznych bezpiecznym — trzeba zrobić wszystko, aby wywóz odpadów chemicznych w jak najmniejszym stopniu powodował ryzyko wypadków i uwolnienia niebezpiecznych substancji. Pojazdy używane do transportu muszą być odpowiednio wyposażone i oznakowane.
4. Utylizować z pomocą specjalistów — odpady chemiczne nie mogą być usuwane tradycyjnymi metodami, jak inne odpady komunalne. Konieczne jest zlecenie wywozu i utylizacji firmom posiadającym odpowiednie uprawnienia i wyposażenie.
Sposoby na pozbycie się śmieci chemicznych to między innymi
Trzeba pamiętać, że odpady chemiczne, ze względu na swoje szkodliwe właściwości, czyli łatwopalność, wybuchowość, toksyczność czy właściwości żrące, mogą poważnie zagrażać środowisku naturalnemu. Dlatego tak niezmiernie ważne jest przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa dotyczących składowania, transportu i utylizacji tego rodzaju odpadów. Wywóz śmieci powinien zawsze prowadzony być przez firmy posiadające zezwolenia. Minimalizuje to ryzyko zanieczyszczenia gleby, wód oraz powietrza, które prowadziłoby do długotrwałych konsekwencji ekologicznych.
Odpady obojętne, choć ich nazwa brzmi niegroźnie, podlegają pewnym normom co do gospodarowania nimi. Ich…
W okresie zimowym nie dziwią ani niskie temperatury powietrza, ani to, że zmrok zapada znacznie…
Przełom sezonów to czas intensywnych prac w ogrodzie. Wraz z nimi pojawia się jednak wyzwanie…
Dbałość o środowisko i właściwa gospodarka odpadami zyskują na znaczeniu, dlatego wybór odpowiednich kontenerów na…
Przy remoncie budynku szkoły należy uwzględnić wiele różnych aspektów — i przebieg prac, i komfort…
Odpady komunalne wytwarza każda osoba prywatna i większość przedsiębiorstw. Temat odpadów komunalnych więc dotyczy każdego…