Co można, a czego nie wolno przechowywać w piwnicy?

Piwnica to często pomieszczenie wykorzystywane jako magazyn na różnorodne przedmioty, które nie znajdują miejsca w naszych domach i mieszkaniach. W niejednym gospodarstwie domowym stanowi swoistą graciarnię, gdzie trafia wszystko to, na co brakuje w domu miejsca, a czego nie używa się na co dzień. Pomieszczenie piwniczne to też nierzadko miejsce składowania rzeczy w czasie remontu. Zanim jednak zdecydujemy, co trafi do piwnicy, warto zastanowić się, co można tam przechowywać, a co jest absolutnie zabronione. W artykule omówimy zasady dotyczące przechowywania w piwnicach domów i bloków mieszkalnych, uwzględniając polskie prawo oraz kwestie bezpieczeństwa.

piwnica z półkami na której stoją niebezpieczne substancje i butla z gazem

piwnica z półkami na której stoją niebezpieczne substancje i butla z gazem

Co można przechowywać w piwnicy?

Piwnica jest miejscem, gdzie możemy przechowywać wiele przedmiotów, o ile nie stanowią one zagrożenia dla bezpieczeństwa i nie naruszają przepisów prawa. Do najczęściej przechowywanych rzeczy należą:

  1. Przedmioty codziennego użytku, które jednak nie są aktualnie wykorzystywane oraz sezonowe dekoracje, np. bombki na choinkę.
  2. Sprzęt sportowy, rowery, narty, sanki, hantle itp.
  3. Żywność – piwnice, zwłaszcza te dobrze wentylowane i utrzymujące stałą, niską temperaturę, mogą służyć jako miejsce przechowywania przetworów, warzyw, np. ziemniaków. Ważne jest jednak, aby żywność była dobrze zabezpieczona przed gryzoniami.
  4. Dokumenty i książki – piwnica może być dobrym miejscem do przechowywania archiwalnych dokumentów i książek, o ile starocie te są odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią.
  5. Narzędzia ogrodnicze — po pracach w ogrodzie, np. grabki, łopatki, sekatory itp.
  6. Materiały budowlane i narzędzia – farby, wałki, pędzle, cement czy zaprawa, jeśli są szczelnych opakowaniach, nie zagrażają bezpieczeństwu.
  7. Odpady wielkogabarytowe — o ile pozwala na to wielkość pomieszczenia piwnicznego. Odpady tego typu to najczęściej meble, których nie chcemy się pozbywać, a które tymczasowo zagracają mieszkanie, np. nieużywane szafki, stoły, krzesła, fotele.

Czego nie wolno przechowywać w piwnicy?

Nie wszystkie przedmioty mogą być bezpiecznie przechowywane w piwnicy. Zgodnie z polskim prawem oraz zasadami bezpieczeństwa, zabronione jest składowanie takich elementów jak:

  • Odpady niebezpieczne – składa się na nie wszystko to, co może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub środowiska. Należą do nich chemikalia, substancje toksyczne, farby na bazie rozpuszczalników, kleje czy środki ochrony roślin. Wywóz odpadów niebezpiecznych należy zlecić wyspecjalizowanym firmom.
  • Odpady komunalne — powinny być usuwane zgodnie z lokalnymi przepisami dotyczącymi wywozu śmieci. Piwnica nie jest odpowiednim miejscem do ich przechowywania. Składowanie odpadów, które powstają w gospodarstwach domowych, takie jak resztki jedzenia, opakowania czy zużyte artykuły higieniczne, może odbywać się tylko w przeznaczonym do tego miejscu, uwzględniając kontener na odpady odpowiedniej frakcji.
  • Butle gazowe, fajerwerki i materiały wybuchowe – przechowywanie ich w piwnicy jest surowo zabronione. Butle z gazem mogą stanowić poważne zagrożenie wybuchu, zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych i słabo wentylowanych.
  • Odpady budowlane – po remontach często pozostaje gruz, cegły czy resztki materiałów budowlanych. Przechowywanie odpadów budowlanych w piwnicy jest niezgodne z przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami. W przypadku konieczności pozbycia się takich zalegających rzeczy jak odpady budowlane czy pozostałości po remoncie, najlepszym rozwiązaniem jest wynajem kontenera na odpady i zlecenie wywozu odpadów specjalistycznej firmie, takiej jak nasz Gruzownik. Solidny kontener na gruz pomieści wszelkie pozostałości po pracach w mieszkaniu czy domu, których mieszkaniec chciałby się pozbyć. Kontener na wywóz gruzu sprawdzi się tutaj wyśmienicie.

Co jest ryzykowne dla przechowywania w piwnicy?

  • Urządzenia elektryczne – choć często słyszy się urządzeniach elektrycznych w piwnicach, nie jest to rozwiązanie rozsądne. Przechowywanie urządzeń elektrycznych, takich jak stare lodówki, pralki, telewizory czy komputery, w piwnicach, zwłaszcza wilgotnych, może prowadzić do uszkodzeń sprzętu oraz stwarzać ryzyko porażenia prądem. Zużyte urządzenia zdecydowanie lepiej oddać do specjalnych punktów zbiórki.
  • Baterie i akumulatory – przechowywanie starych baterii i akumulatorów w piwnicy jest niewskazane, szczególnie gdy piwnica jest zawilgocona. Pamiętać należy też, że baterie zawierają substancje chemiczne, które mogą wyciekać i zanieczyszczać środowisko, dlatego zużyty, wyeksploatowany i zdezelowany sprzęt tego typu powinien być oddany w miejsce skupu, aby uniknąć ryzyka wycieku.

Kwestie prawne związane z przechowywaniem w piwnicy

Polskie prawo oraz przepisy BHP określają zasady, których należy przestrzegać podczas korzystania z piwnic. Zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi oraz przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa budynków, w piwnicach nie wolno przechowywać materiałów łatwopalnych, wybuchowych oraz innych substancji, które mogą stanowić zagrożenie.

W przypadku kontroli, naruszenie przepisów może skutkować nałożeniem kar finansowych, a nawet koniecznością opróżnienia piwnicy z niebezpiecznych materiałów na koszt właściciela. W blokach mieszkalnych dodatkowo obowiązują regulaminy wspólnot mieszkaniowych lub spółdzielni, które mogą zawierać szczegółowe wytyczne dotyczące przechowywania w piwnicach.

Bezpieczeństwo przechowywania w piwnicy

W kwestiach bezpieczeństwa przechowywania w piwnicy, należy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami:

  • Unikanie przechowywania materiałów łatwopalnych.

W piwnicy zrezygnować trzeba z przechowywania wszelkiego rodzaju materiałów łatwopalnych, takich jak benzyna, rozpuszczalniki czy środki czyszczące na bazie alkoholu.

  • Zapewnienie wentylacji.

Piwnica powinna być dobrze wentylowana, aby uniknąć gromadzenia się wilgoci, która może sprzyjać rozwojowi pleśni oraz korozji przechowywanych przedmiotów.

  1. Oznaczenie przechowywanych materiałów – szczególnie ważne w przypadku, gdy w piwnicy przechowujemy materiały sypkie, płynne lub inne substancje, które mogą wymagać specjalnego traktowania.
  2. Zabezpieczenie przed kradzieżą.

Warto zadbać o solidne zamki oraz ewentualny monitoring, zwłaszcza w piwnicach bloków mieszkalnych, gdzie dostęp do piwnic mogą mieć osoby niepowołane.

zbliżenie na dużą butlę z gazem

zbliżenie na dużą butlę z gazem

Jak pozbyć się niechcianych przedmiotów z piwnicy?

Jeżeli w piwnicy zgromadziliśmy przedmioty, które już nie są nam potrzebne, warto zastanowić się nad ich odpowiednią utylizacją. Wszelkie drobne przedmioty codziennego użytku mogą być potraktowane jako śmieci komunalne. Wspomniane wcześniej odpady wielkogabarytowe w piwnicy mogą zaś stanowić problem. Dlaczego? Nie jest się ich tak łatwo pozbyć, jak śmieci bytowych. Warto skorzystać wówczas z odpowiedniego, wynajętego kontenera na odpady, dzięki czemu wywóz śmieci wielkogabarytowych przestanie być tylko mrzonką, a uwolni piwniczną przestrzeń od bałaganu.

Dla odpadów niebezpiecznych, takich jak baterie, akumulatory, farby z rozpuszczalnikami, należy skorzystać z punktów selektywnej zbiórki odpadów.

Przy przechowywaniu w piwnicy warto pamiętać, że bezpieczeństwo i zgodność z przepisami powinny być priorytetem. Przestrzeganie tych zasad nie tylko chroni nas przed ewentualnymi sankcjami prawnymi, ale także zapobiega potencjalnym zagrożeniom dla zdrowia i życia mieszkańców budynku.

Piwnica to użyteczne pomieszczenie, które może służyć jako magazyn na różnorodne przedmioty, o ile są one przechowywane zgodnie z przepisami prawa i zasadami bezpieczeństwa. Przed umieszczeniem czegokolwiek w piwnicy warto zadać sobie pytanie, czy jest to bezpieczne i zgodne z prawem. Unikajmy przechowywania materiałów łatwopalnych, wybuchowych oraz odpadów niebezpiecznych. Przestrzeganie tych zasad pomoże nam uniknąć problemów i zapewni bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom budynku. Pamiętać warto też o możliwości oczyszczenia piwnicy ze zbędnych elementów. Pomieszczenie piwniczne traktowane jako graciarnia z czasem staje się niefunkcjonalne. Porządek w piwnicy raz na jakiś czas może sprawić, że ta zyska sporo miejsca. Kontener na śmieci staje się w tym celu sprzymierzeńcem!