Co warto wiedzieć o remoncie strychu i poddasza?

Jeśli w domu znajduje się strych lub poddasze, wielu właścicieli decyduje się na jego wyremontowanie. Remont poddasza bywa doskonałą metodą na zwiększenie powierzchni użytkowej domu jednorodzinnego. To, jak duży jest zakres prac i jak się do nich przygotować, zależy oczywiście od stanu wyjściowego remontowanej przestrzeni lokalowej. W poniższych rozważaniach poruszamy najważniejsze kwestie, które pojawiają się przy okazji prowadzenia prac remontowo-budowlanych na strychu bądź poddaszu. Dowiemy się nie tylko jakie kroki należy podjąć, by przekształcić strych w miejsce spełniające potrzeby mieszkańców i jakie trendy panują w projektowaniu takich przestrzeni. Przypomnimy też o obowiązkach związanych z wywozem odpadów oraz podpowiemy, jak radzić sobie z utylizacją gruzu z pomieszczeń znajdujących się na najwyższych kondygnacjach.

gruntowny remont poddasza

Formalności przy remoncie strychu

Remont strychu, w przeciwieństwie do tradycyjnych remontów innych pomieszczeń w domu, może wymagać spełnienia wielu formalności. Wśród nich zgłoszenia w urzędzie robót budowlanych, a nawet złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Tak wiele dokumentacji potrzebne jest głównie z dwóch powodów.

  1. Po pierwsze, jeśli mamy do czynienia ze strychem, czyli poddaszem nieużytkowym, który nie jest przystosowany do mieszkania i nie może być w ten sposób użytkowane, zarówno ze względów praktycznych, jak i pod względem formalnym, trzeba najpierw złożyć wniosek o zmianę sposobu użytkowania poddasza. Aby tak się stało, trzeba pod uwagę brać wytyczne określone w wypisie i wyrysie z planu zagospodarowania przestrzennego lub warunkach zabudowy dla działki. Należy też przygotować projekt, niezbędna jest kontrola stanu technicznego i sporządzenie odpowiedniej ekspertyzy. Zgłoszenie o zmianie sposobu użytkowania składa osoba dysponująca prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane do odpowiedniego starostwa, urzędu miasta na prawach powiatu albo urzędu wojewódzkiego.
  2. Po drugie, jeśli zakres prac budowlanych wpływa na konstrukcję budynku, np. zmienia jego kubaturę, wymaga uzyskania zezwolenia na budowę. Jeśli więc wymiana okien nie obejmuje jedynie wstawienia nowej stolarki, tylko wykonanie wykuszy bądź zmianę wielkości otworu okiennego w dachu, trzeba uzyskać stosowne pozwolenie. Podobnie w przypadku doprowadzania niezbędnych mediów. 

Doprowadzenie mediów na poddasze

Doprowadzenie mediów na poddasze to kluczowy element procesu remontu strychu lub poddasza, który zapewni komfort i funkcjonalność nowo powstałej przestrzeni. Może być nie lada wyzwaniem, ale jest kluczowym krokiem w procesie tworzenia poddasza użytkowego. O ile właściciel domu nie jest szczęśliwym posiadaczem poddasza, gdzie woda, prąd, gaz czy ogrzewanie są już podpięte, musi podjąć kroki, by zapewnić dostęp do niezbędnych mediów.

Musi upewnić się, że instalacja elektryczna jest wystarczająco rozbudowana, aby obsłużyć nowe urządzenia i oświetlenie na poddaszu. To może wymagać instalacji dodatkowych gniazdek i przewodów. Ważne jest także, aby zapewnić odpowiednie zabezpieczenia przeciwprzepięciowe i rozdzielić obciążenie elektryczne na różnych obwodach, aby uniknąć przeciążeń.

Jeśli planujemy łazienkę lub kuchnię na poddaszu, konieczne jest doprowadzenie instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej. Pamiętajmy o izolacji rur, aby uniknąć ryzyka zamarzania w okresie zimowym.

Aranżacja dawnego strychu

Adaptacja poddasza może przyjąć wiele form — od przytulnej sypialni po przestrzeń do pracy, bibliotekę, czy nawet mini apartament dla gości. Kluczem jest wykorzystanie kreatywności w projektowaniu, maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni i uwzględnienie indywidualnych potrzeb i preferencji. Przy odpowiednim podejściu, strych może stać się niezwykle funkcjonalnym miejscem, twórczo wykorzystującym swój unikalny charakter, w tym charakterystyczne belki, skosy dachu czy okna w nietypowych miejscach. 

Przykładowo, belki dachowe i skosy na strychu mogą stworzyć idealne tło dla przytulnej biblioteki z przestrzenią do czytania. Belki można pozostawić w naturalnym drewnie lub pomalować na jasny kolor, aby nadać przestrzeni lekkości. Skosy dachowe warto wykorzystać do umieszczenia wiszących półek na książki lub ozdobnych półek na wyeksponowanie kolekcji. Pod skosem zaś umieścić można wygodne krzesło lub leżankę z miękkimi poduszkami, aby stworzyć idealne miejsce do wyciszenia się i czytania. Warto także zadbać o odpowiednie oświetlenie, kolory i taki materiał wykończeniowy np. na podłogę, który podkreśli charakter strychu i uczyni go wyjątkowym miejscem w Twoim domu.

Odpady podczas remontu poddasza

Zarówno wielki remont generalny, jak i drobne prace wykończeniowe mogą generować odpady budowlane, które trzeba odpowiednio zutylizować. Jako że strych przed remontem często służy jako swoista graciarnia, może okazać się, że do utylizacji są i odpady po remoncie, i też odpady wielkogabarytowe, takie jak zdezelowane meble, nieużywane wózki czy stare rowery. Aby pomieścić odpady remontowo-budowlane, potrzebny jest oczywiście kontener na gruz. Tam lądować mogą odpady takie jak cegły, beton, a nawet ceramika — innymi słowy czysty gruz. Duży kontener na odpady pomieści zaś

  • styropian,
  • wełnę mineralną,
  • elementy PCV,
  • szkło,
  • papę,
  • dachówkę,
  • płyty gipsowo-kartonowe,

a nawet stare meble czy wykładziny. Trzeba pamiętać, ze względu na to, że prace remontowe na strychu odbywają się na znacznej wysokości, mile widziane będą wszelkie sposoby na to, by ułatwić sobie logistykę przedsięwzięcia. Z pomocą przychodzi rękaw zsypowy, który staje się nieocenionym narzędziem. To specjalna rura umożliwiająca bezpieczne i wygodne usuwanie gruzu, odpadów, czy materiałów budowlanych z wysokości strychu bez konieczności przenoszenia ich ręcznie po schodach. W razie konieczności nasza firma jest w stanie wynająć taki rękaw. Oferujemy też oczywiście tradycyjny wywóz gruzu, podstawiając odpowiedni kontener pod wskazany adres i odbierając w umówionym czasie wraz z zawartością. Dzięki temu wywóz odpadów podczas remontu przestaje być dla remontowicza problemem. Zamówienie kontenera jest łatwe i szybkie.

poddasze w trakcie remontu

Strych pokryty eternitem — co robić?

Na koniec kilka słów o eternicie, którego temat często pojawia się przy okazji remontów strychu. Dachy domów były niegdyś powszechnie pokrywane stosunkowo tanim, a jednocześnie wytrzymałym tworzywem — eternitem. Niestety, lata stosowania takiej mieszanki betonowo-azbestowej ujawniły kancerogenność tego materiału budowlanego. Zgodnie z długofalowym programem wycofywania azbestu, powinien on zniknąć z użycia do roku 2032. Jeżeli więc remontowane poddasze zawiera eternitowe elementy lub samo pokrycie dachowe jest właśnie z tego materiału, rozsądnym wyjściem będzie jego demontaż i zastosowanie materiałów bezpiecznych. Elementy z eternitu to odpady niebezpieczne, dlatego zarówno samo demontowanie jak i wywóz śmieci z eternitu podlega bardzo rygorystycznym zasadom. Podejmują się tego firmy, które posiadają odpowiednie zezwolenia, kwalifikacje i narzędzia minimalizujące ryzyko negatywnego wpływu eternitu na zdrowie podczas rozbiórki i utylizacji azbestowego dachu. 

 

Niezależnie od tego, czy marzymy o przestrzeni relaksu, dodatkowych sypialniach, biurze czy przestronnym apartamencie na strychu, kluczowe jest staranne planowanie i uwzględnienie zarówno estetyki, jak i funkcjonalności. Przygotowanie i przeprowadzenie takiej inwestycji może stanowić wyzwanie, ale również przynosić ogromną satysfakcję. Dobrze, gdyby kontrola stanu technicznego instalacji przeprowadzona była i przed, i po remoncie. Niezwykle istotnym etapem remontu poddasza jest również odpowiednie zarządzanie odpadami budowlanymi i utylizacja gruzu. Aby pozbyć się odpadów należy zamówić odpowiedni kontener. Warto pamiętać o zsypie do gruzu i innych rozwiązaniach, które ułatwią transport i pozbycie się zbędnych materiałów budowlanych.