Jak zabrać się za rozbiórkę pieca kaflowego?
Niekiedy rozbiórka pieca kaflowego jest konieczna. Może ona wynikać z faktu, że mieszkańcy domu całkowicie zrezygnować chcą z ogrzewania danego pomieszczenia. Częściej jednak rozbiórka wiąże się z aktualnie realizowaną w Polsce polityką proekologiczną. Promowane są rozwiązanie ekologiczne, zachęca się więc do wymiany starych pieców węglowych na bardziej nowoczesne i przyjazne środowisku źródła ciepła. O czym więc należy pamiętać, kiedy mamy piec do rozbiórki?
Ocena stanu pieca kaflowego
Decyzje o rozbiórce pieca często podejmuje się ostatecznie dopiero po ocenie stanu technicznego, w jakim się znajduje dany piec. Nienajlepszy stan techniczny to mocna przesłanka do rozbiórki. Warto przyjrzeć się przewodom kominowym. W tym celu warto skorzystać z usług osób, które mają kompetencje do profesjonalnego sprawdzania stanu technicznego przewodów kominowych i spalinowych. Specjalista jest w stanie ocenić między innymi to, czy przewody nie są zablokowane lub uszkodzone. Wszelkie zanieczyszczenia czy blokady mogą prowadzić do gromadzenia się szkodliwych gazów, a to z kolei jest ryzyko zagrożenia zdrowia i bezpieczeństwa domowników. Podobnej ocenie powinny podlegać przepustnice. Odpowiednie dostarczenie powietrza do paleniska jest kluczowe dla efektywnego spalania i zapobiegania gromadzeniu się zanieczyszczeń.
Dokładna kontrola i ocena stanu technicznego powinna być przeprowadzona przez mistrza kominiarskiego, który wydaje opinię — dokument zawierający informacje o stanie przewodów
- kominów spalinowych,
- dymowych,
- wentylacyjnych
i podłączonych do nich urządzeń. Specjalista ocenia rodzaj, przekrój czy drożność przewodów, zbada też ciąg.
Jeśli zdecydujemy, że demontujemy piec, ponieważ jego dalsza eksploatacja nie jest bezpieczna, warto sprawdzić, w jakim stanie są płytki kaflowe. Czasami zdemontowane kafle można jeszcze wykorzystać, szczególnie te, które nie mają śladów uszkodzeń, jak pęknięcia czy odpryski. Uszkodzenia kafli nie muszą jednak całkowicie przekreślać ich zdatności do użycia. Pęknięcia na starych kaflach niejednokrotnie dodają im uroku. Mieszkańcy domów, w których grzano piecami o ozdobnych kaflach, nierzadko zatrzymują sobie ozdobne fragmenty na pamiątkę. Jeśli zaś mowa o zwykłych kaflach ceramicznych, można się ich pozbyć tak, jak pozbywa się gruzu.
Wyłączenie pieca z eksploatacji
Przed rozpoczęciem rozbiórki upewnij się, że piec kaflowy jest wyłączony z eksploatacji. Upewnij się, że komin jest odpowiednio odizolowany lub zabezpieczony, aby uniknąć dostępu do niego podczas rozbiórki. Wyłączenie pieca kaflowego z eksploatacji powinno być przeprowadzone zgodnie z zaleceniami producenta oraz lokalnymi przepisami zapewniającymi bezpieczeństwo. Oczywiste jest zaprzestanie używania pieca kaflowego jako źródła ciepła przed jego rozbiórką. Piec powinien ostygnąć. Wychłodzenie jest konieczne aby uniknąć poparzeń. Jeśli piec kaflowy jest podłączony do źródła zasilania, takiego jak gaz lub prąd, trzeba upewnić się, że nastąpiło poprawne wyłączenie zasilacza i że zawory gazowe są zamknięte.
Przygotowanie narzędzi i ochrony osobistej
Rozbiórka pieca kaflowego to zadanie wymagające ostrożności i odpowiedniego przygotowania.
- Przed przystąpieniem do pracy należy zaopatrzyć się w narzędzia takie jak młot manualny lub elektryczny, dłuto kominowe, łom, przecinak, łopata. Przyda się też taczka, która umożliwi przeniesienie gruzu do pojemnika na odpady.
- Przed rozpoczęciem pracy zabezpieczyć należy również swoje ciało. Ochrona osobista w postaci odzieży ochronnej zapewni bezpieczeństwo. Niezbędne będą ochronne okulary lub gogle, aby chronić oczy przed drobinami pyłu, odłamkami kafli lub bryłkami ceramicznymi.
- Aby zapobiec wdychaniu pyłu i cząstek szkodliwych dla zdrowia warto nosić specjalną maseczkę. Zaleca się zwilżyć wodą demontowane elementy (wcześniej należy koniecznie wyłączyć piec z eksploatacji!) ponieważ dzięki temu zminimalizuje się pylenie się gruzu.
- Rękawice ochronne chronią skórę dłoni przed ostrymi odłamkami, a przez to i zranieniami. Dodatkowo warto założyć solidne obuwie ochronne oraz spodnie z długimi nogawkami, aby zminimalizować ryzyko otarć nie tylko na dłoniach.
Oprócz narzędzi i ochrony osobistej konieczny będzie kontener na gruz, o którym warto pomyśleć wcześniej i ustalić miejsce jego podstawienia. Kamienice, których mieszkania często wyposażone są w stare piece, mają często wewnętrzny dziedziniec, gdzie najczęściej bez przeszkód ustawić można niezbędny pojemnik.
Rozbiórka poszczególnych elementów pieca
Piec kaflowy powinien być rozbierany od górnej jego części. Zatem w pierwszej kolejności należy pozbyć się kafli od góry, najlepiej za pomocą młota i dłuta, a dopiero później demontowany powinien być korpus dolny. Jeżeli piec kaflowy ma elementy dekoracyjne, takie jak ceramiczne płytki lub rzeźby, należy usunąć je ostrożnie w pierwszej kolejności. Elementy dekoracyjne pieca mogą być ponownie wykorzystane po renowacji, np. jako element ozdobny nowego pieca bądź zachowane w celach kolekcjonerskich. Kiedy zaś usunięte zostaną płytki kaflowe, pora na usunięcie elementów konstrukcyjnych pieca. To może obejmować wyłamanie betonowych elementów, palenisk czy innych komponentów. Młotek, dłuto, łom czy inne narzędzia pomogą w stopniowym demontażu i usuwaniu elementów konstrukcyjnych. Po rozbiórce, miejsce przyłączenia pieca do przewodu kominowego powinno zostać szczelnie zasklepione. Pozostawienie otworu w ścianie mogłoby się wiązać z ryzykiem zatrucia tlenkiem węgla.
Postępowanie z odpadami
Jak w przypadku każdego rodzaju prac budowlano-remontowych, również demontaż pieca wiąże się z generowaniem odpadów. Piec kaflowy i jego rozbiórka tworzą odpady ceramiczne, głównie w postaci ceramicznych kafli. Tradycyjne piece kaflowe zbudowane są ponadto z cegły szamotowej na glinianej zaprawie. Możliwe więc, że ceglane odpady również znajdą się w stercie powstającego gruzu. W przypadku gdy piec posiadał betonowe elementy konstrukcyjne, takie jak fundament, podpory lub kanały, podczas demontażu mogą powstać gruz betonowy. Odpady metalowe to kolejny rodzaj śmieci z rozbiórki pieca kaflowego. Powstają wówczas, kiedy piec kaflowy zawiera metalowe elementy, takie jak ruszta czy drzwiczki.
Ładując gruz łopatą na taczkę, a następnie transportując go do kontenera można szybko i skutecznie pozbyć się gruzu z mieszkania. W przypadku mieszkań na piętrach, przydatny może okazać się rękaw zsypowy.
Rozbiórka pieca kaflowego a remont pomieszczenia
Rozbiórka pieca kaflowego to robota brudna. Pył i kurz to stały element takiego rodzaju prac. Dlatego mając na względzie fakt, że i tak podstawiony jest kontener na śmieci i zagwarantowany jest tym samym wywóz gruzu, warto przemyśleć o szybkim remoncie całego pomieszczenia po zakończeniu rozbiórki. Kontener na śmieci zmieszane pomieści, oprócz odpadów ceramicznych, metalowych, drewnianych czy betonowych, również takie odpady jak folie malarskie, zużyte odzież robocza czy puste puszki po farbach. Dlaczego więc nie wykorzystać podstawionego już kontenera i nie pomieścić tam odpadów powstających podczas odświeżania zakurzonego pomieszczenia? Oczywiście, podstawową zasadą bezpieczeństwa zawsze będzie nieprzepełnienie pojemnika, dlatego wykorzystanie obecności kontenera do przeprowadzenia dodatkowego remontu możliwe jest tylko wówczas, kiedy rzeczywiście w kontenerze będzie miejsce na kolejne śmieci. Zawsze można wynająć od nas jeszcze jeden kontener i cieszyć się bezproblemowym wywozem odpadów.
Na koniec przypominamy, że odpadów po rozbiórce pieca kaflowego nie wolno umieszczać w pojemnikach na śmieci komunalne. W przypadku śmieci bytowych obowiązuje bowiem segregacja na frakcje, a gruz w śmieciach komunalnych uniemożliwia efektywny recykling zarówno śmieci bytowych, jak i gruzu.