Kontenery socjalne — jakie mają zastosowanie?
Jeśli mowa o kontenerach, zwykle kojarzą się one z przeprowadzaniem prac budowlano-remontowych, kiedy to wynajmuje się pojemniki na gruz. Wynajem kontenerów na odpady, a korzystanie z kontenerów socjalnych, to dwie skrajnie różne sprawy. Kontenery mogą pełnić bowiem różne funkcje, nie zawsze służą do umieszczania w nich odpadów. Kontenery socjalne czy biurowe nie są pojemnikami, lecz specjalnymi pomieszczeniami z płyty warstwowej. Można w nich tymczasowo zaaranżować przestrzeń według potrzeb. Producenci tego typu kontenerów prześcigają się w proponowaniu wielu udogodnień, kontenery socjalne mogą być nawet mieszkaniem zastępczym z ogrzewaniem i wszelkimi mediami.
Kontenery jako pomieszczenia mogą służyć bardzo różnym celom, wszystkie jednak stanowią zwykle ochronę przed warunkami atmosferycznymi — deszczem, śniegiem, wiatrem, a standardy kontenerów mieszkalnych stają się coraz wyższe. Jakie zatem są zastosowania kontenerów socjalnych?
Zaplecze socjalne na budowie
Kontenery budowlane widuje się na placach budowy, gdzie trwa wznoszenie nowych budynków czy rozbiórki i wyburzenia. Tego rodzaju prace wymagają zapewnienia odpowiedniego zaplecza socjalnego dla robotników.
- Pracownicy na placu budowy powinni mieć możliwość zaspokojenia swoich potrzeb fizjologicznych, regeneracji, zjedzenia posiłku itp.
- Warunki pracy na budowie odbiegają od warunków pracy, chociażby, w zamkniętym zakładzie przemysłowym.
- W tym pierwszym przypadku pracownicy nie mają do dyspozycji gotowej infrastruktury higieniczno-sanitarnej.
- Zaplecze socjalne dla pracowników musi dopiero powstać na miejscu — na każdej budowie od nowa. Kontenery sanitarne z toaletą czy pracownicze pomieszczenia socjalne, gdzie można się przebrać w odzież roboczą i przygotować do wykonywania obowiązków, pełnią podobną funkcję jak zaplecze pracownicze w innych zakładach pracy. Stanowią zarówno szatnie, jak i stołówki czy odgrywają rolę miejsca, gdzie można chwilowo zregenerować siły podczas ciężkiej, całodziennej pracy fizycznej.
Tymczasowe biuro
Podobnie jak kontenery socjalne na placu budowy mają zapewnić pracownikom firmy budowlanej odpowiednie warunki socjalne, tak samo kierownicy prac budowlanych wybierają kontenery biurowe, które pozwalają im na stworzenie mobilnego biura. W tego typu kontenerze mogą przyjmować interesantów, omówić z konkretnymi pracownikami ważne, kluczowe dla robót kwestie, przedyskutować dalsze plany prac z architektami itp. Prowizoryczne biura również mogą mieć zaplecze sanitarne, choć nie jest to główna funkcja tego typu pomieszczeń. Kontenery biurowe zapewniać mają prywatność niezbędną podczas spotkań biznesowych, rozmów pracowniczych, ułatwić mają sprawny obieg dokumentacji.
Magazyn na narzędzia
Kontenery magazynowe mogą pełnić funkcje mobilnych składzików na narzędzia. Takie rozwiązanie jest popularne na wspomnianych budowach, gdzie zachodzi potrzeba zabezpieczenia narzędzi i drogiego sprzętu przed deszczem czy przed kradzieżą. Kontenery, które służą jako magazyn do przechowywania, nie muszą mieć doprowadzonego prądu ani nie muszą być wyposażone w mobilną toaletę. Wystarczy, że wymiary pomieszczenia pozwolą na składowanie w nim wszelkich niezbędnych rzeczy. Już założenie prostej kłódki pozwoli na minimum ochrony przed kradzieżą ważnych przedmiotów, które w takim zamkniętym kontenerze będą się znajdować.
Ochrona obiektów
Skoro o bezpieczeństwie mowa, to wspomnieć trzeba, że tak zwane stróżówki, czyli miejsca urzędowania osób chroniących miejsce czy obiekt, to nierzadko nic innego, jak właśnie kontenery socjalne. Występują na parkingach strzeżonych, przy pilnowanych halach produkcyjnych, monitorowanych placach budowy i wielu innych. W stróżówkach znajduje się wszelkie niezbędne wyposażenie, potrzebne do pracy ochronie. Pracownicy mogą mieć tam dostęp do sieci elektrycznej, a więc korzystać mogą ze sprzętu takiego jak komputer czy telefon. Kontenery wyposażone bywają w kompletne zaplecze sanitarne.
Kontenery mieszkalne
Kontener socjalny jako mieszkanie zastępcze to sposób na zapewnienie dachu nad głową osobom w kryzysie. Trudna sytuacja życiowa, taka jak utrata własnego domu czy mieszkania, niejednokrotnie zmusza całe rodziny do poszukiwania pomocy. Przykładem takiej sytuacji jest klęska żywiołowa — powódź, która zalewa dotychczasowy dom danej rodziny, wichura, która zrywa dach i doprowadza dom do ruiny. Niekiedy rodziny tracą dach nad głową w wyniku jeszcze innych, skrajnie przykrych sytuacji, jak np. pożar. Zaoferowanie przez miasto lub gminę tymczasowego lokum jest pierwszą pomocą, która realnie pozwala na przeżycie kolejnych dni, tygodni czy miesięcy po tragedii. Budynki socjalne finansowane z budżetów publicznych mogą być też udostępnione osobom bez związku z doświadczaniem skutków klęski żywiołowej czy konkretnego zdarzenia losowego, lecz zwyczajnie wymagającym pomocy społecznej, znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej lub materialnej.
Warto wspomnieć, że kontenery mieszkalne różnią się od innych rodzajów kontenerów. Ich parametry techniczne powinny uwzględniać codzienne bytowanie osób w nich przebywających.
- Muszą więc charakteryzować się odpowiednim współczynnikiem przenikalności cieplnej,
- potrzebna jest bieżąca woda,
- instalacja elektryczna,
- trzeba też dostosować metraż danego kontenera do potrzeb danej rodziny.
- Podobnie jest z wyposażeniem — łóżko, stół, czy oświetlenie należą do minimum niezbędnego do funkcjonowania.
Rekreacja na działce
Warto wspomnieć, że posiadając kontener socjalny na własność, wielu decyduje się na przerobienie go na własny użytek. Wiele firm oferuje sprzedaż kontenerów. Zakup takiego kontenera i umieszczenie go np. na własnej działce umożliwia stworzenie miejsca rekreacji. Prawo budowlane nie zawsze umożliwia budowę domu na danym terenie. Postawienie kontenera jednak często wchodzi w grę. Jako że kontenery wykonane są zwykle z dobrych, solidnych materiałów, przekształcenie kontenera w swoisty domek letniskowy dla wielu wydaje się atrakcyjną alternatywą. Kontener socjalny na działce częściowo służyć jako ochrona przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, częściowo zaś jako składzik na narzędzia ogrodowe.
Kontenery socjalne są przykładem pomieszczeń, których przeznaczenie nie ogranicza się tylko do jednej funkcji. Korzystać z nich można, po odpowiednim przystosowaniu, na bardzo wielu polach. Kontenery stanowiące zaplecze socjalne dla pracowników to jeden z najczęściej przytaczanych przykładów. Firmy budowlano-remontowe nie mogłyby funkcjonować bez zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków BHP, co mogłoby być trudne, biorąc pod uwagę specyfikę pracy na budowie, jednak dzięki kontenerom staje się możliwe. Kontenery mieszkalne to kolejny przykład tego, jak bardzo przydatne są tego rodzaju pomieszczenia. Jako miejsce tymczasowego zamieszkania stawiane mogą być pojedynczo lub skupisku, tak zwanej zabudowie modułowej. Z kolei kontenery w formie pomieszczeń wykorzystuje się jako miejsce przechowywania, a świetnym dopełnieniem tego przykładu są rosnące w siłę usługi Self Storage, czyli wynajmu kontenerów właśnie do celów tymczasowego magazynowania.